Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Haruldane orel saab korda

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Valga kiriku väärtusliku oreli remonti aitab lõpetada Saksa Liitvabariik.
Eelmisel nädalal kirjutasid Saksa suursaadik Eestis Jürgen Dröge ja Valga Jaani koguduse õpetaja Peep Audova alla lepingule, mille kohaselt toetab saatkond Valga ainulaadse Ladegast-oreli renoveerimise lõpptöid.
Oreli remont on kestnud kuus aastat ning töö maksumus on umbes 220 000 krooni. Põhiosa oreli taastamistöödest on toetanud Valga linn, vähemal määral kogudus ise. Mitmes järgus on renoveerimist finantseerinud Eesti Kultuurkapital ja maakondlik kultuurirahastu, toetanud on Külistaro sõpruskogudus Soomest. Tööde lõpetamiseks vajaminevad 24 000 krooni on lubanud pärast tööde lõpetamist välja maksta Saksa saatkond Eestis. Renoveerimise tähtaeg on juuli 2004.
Liivimaale oma aja parima meistri töö
Valga Ladegast-oreli näol on tegu unikaalse pilliga, mis on üles seatud 1867. aastal ning mida vahepealsel perioodil ümber ehitatud ei ole. Nii koguduse õpetaja Peep Audova kui organist Jüri Goltsovi sõnul on organistid üle maailma orelit kiitnud. «Nad on imestanud, et sellises kõrvalises kohas võib peituda nii hea instrument,» ütles Audova. Ta rääkis ka, et Valka ehitati see hea pill tänu koolmeister Janis Cimse initsiatiivile.
Üle ilma kuulus
Saksimaa kuulsaima orelimeistri Friedrich Ladegasti (1818–1905) teadaolevalt 156 orelist on tänaseni ümberehitamata säilinud vaid 27, ühena nende hulgast Valga orel. Ladegast on Eestis tegutsenud veel Tallinna Toomkirikus ja Rapla kirikus, kuid viimases on tema orel täielikult hävinud, toomkirikus on säilinud oreli osi.
Ladegast on pille ehitanud Moskvas, Lõuna-Aafrikas, üks tema orel on New Yorgis. Kuulsamate tööde hulka kuuluvad Leipzigi Nikolai kiriku, Weißenfelsi linnakiriku, Wittenbergi lossikiriku ja Schwerini toomkiriku orel.
Kristel Neitsov