Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Harkujärve kirik teeb sügava kummarduse Aino Järvesoole

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Püha Miikaeli päeva e mihklipäeva eelõhtul, 28. septembril pühitses peapiiskop Andres Põder Harkujärve kogukonnakiriku.

Kiriku pühitsemisteenistusel teenisid kaasa õpetaja Avo Üprus (jutlus), emeriitpeakaplan Tõnis Nõmmik (pihitalitus), liturg oli Margus Liiv. Muusikaga teenisid Eve Padar klaveril ja Suurupi naiskoor Meretule Elen Ilvese juhatusel. Paarisaja istekohaga kirik oli rahvast täis, teiste hulgas olid Harku valla esindajad, mitmed vaimulikud, kohalikud elanikud, palju lapsi ja noori. Kaugeim külaline oli tõenäoliselt Moskvast, sealse luterliku kiriku piiskop Konstantin Andrejev.
Kirikukalendris on mihklipäev inglite ja laste püha, Piibli järgi on igal lapsel kaitseinglid. Kogukonnakirikus on tegevused planeeritud lapsi silmas pidades, sellest siis ka pühitsemispäev püha Miikaeli tiiva all.

Tänulikus meeles
Avo Üprus ütles, et kui Aino Järvesoo südamesooviks oli ehitada luteri kirik, siis saab see teoks alles nüüd, kakskümmend aastat hiljem. Vahepealsetel aastatel kuulus pühakoda Eesti Karismaatilisele Episkopaalkirikule, viimased aastad seisis tühjana. Järvesoo idee oli ehitada laste- ja perekirik. MTÜ Harkujärve Kiriku Taastamise Selts viib seda ideed ellu. Tallinna Peeteli koguduse ja õpetaja Üpruse sooviks on rajada Harkujärvele tütarkogudus.
Kõige eest, mis tehtud ja teoksil, ütles õpetaja Üprus suure tänu. Eelkõige Aino Järvesoole, Harku vallavalitsusele ja elanikele. Eriline tänu kuulub aga kahele inimesele: Risto Abelile ja Maksim Kiiranenile, nende abita poleks taastamine võimalik olnud. Täpsustuseks nii palju, et tegelikult oli kolm meest, ka õpetaja Avo Üprus, ja nende pered, kes võtsid isikliku vara tagatisel laenu ja kirik sai ostetud.
Toetajaid on olnud nii laiast maailmast kui Harku vallast, mitmete ettevõtete ja EELK koguduste hulgast, ka eraisikute abi väärib tänu. Tänuga märkis õpetaja Üprus Tõnis Nõmmikut, kes annetas kirikule armulauariistad. Kiriku juures on suureks abiks olnud vabatahtlikud. Terve suve olid uksed avatud lastele, kellega tegeles vabatahtlik huvijuht Sirli Tasa. Tuhat tänu kõigile!
Harkujärve kiriku ümbruses elab umbes 1500 inimest, kellest valdav osa on noored lastega pered, kel elav huvi kogukonnakeskuse ja kodukoguduse vastu. Ka Õismäe on üsna lähedal. Kui kiriku ehitamise ajal võis tunduda, et see jääb kõrvalisse kohta, kuhu vaevalt keegi tuleb, siis nüüd on elu siiakanti tulnud ja suure linna külje all ollakse juba osake sellest isegi.
Meenutades Aino Järvesood, ütles Fea Üprus: «Kiriku rahastaja Aino Järvesoo on eesti rahva kestvuse jaoks teinud erakordselt palju ja oleks vastutustundetu tema rajatud kirikul laguneda lasta. Aitame üheskoos tema idee ellu ja saagu Harkujärve kirikust koht, kus räägitakse, lauldakse, tantsitakse ja maalitakse Jumala kiituseks.»
Harku vald on huvitatud kirikuga koostööst, siin on ruumid, mida saab kasutada mitmesugusteks üritusteks. Ka kohalik kool rõõmustab, sest Harkujärvel polnud siiani kohta, kus noored ja lapsed saaksid koos käia. «Toetan igati algatust rajada kirikusse kogukonnakeskus, kus oleks koht ka noortekeskusel,» kinnitab Harkujärve põhikooli direktor Külli Riistop.
Tiiu Pikkur

Harkujärve kirik
Ehitati aastatel 1992–94
Rahastas väliseestlasest filantroop Aino Järvesoo (23.9.1910–2.2.2003)
Arhitekt on Jaak Kuriks
Aadress: Harkujärve küla, Kiriku tee 2, Harku vald
Ühistransport: buss nr 27
Jumalateenistused toimuvad pühapäeviti kell 17 ja kirikupühadel
Kirikus on lastehoid Inglitiib, avatakse päevakeskus, huviringid ja perenõustamine