Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

Harald Nugiseksile anti üle Eesti rahva tänumedal

20.10.2008 | | Rubriik: Online artiklid

 

Eesti rahva tänumedali üleandmine Rüütliristi kavalerile Harald Nugiseksile tõi Toris asuva Eesti sõjameeste mälestuskiriku rahvast täis.

Kodanikualgatuse korras valminud esimene tänumedal läks maksma üle 54 000 krooni, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Järgides meie poliitikute, Eesti Rahvuskomitee ja Jüri Uluotsa üleskutset, ühinesid eestlastest vabadusvõitlejad Saksa mobilisatsiooniga, et seeläbi taastada meie riigi iseseisvus ja kodumaa vabadus. Võõras mundris ja võõra käsu all jäädi ustavaks eesti rahvale ja maale ja võideldi Eesti eest," ütles Vaba Sõltumatu Kolonni nr 1 kolleegiumi liige Ain Saar tänumedali üleandmisel.
 

Eesti rahva tänumedali idee tuligi sellest, et seda võitlust pole Eesti vabariik tunnustanud. Nii pole Harald Nugiseks saanud ühtki riiklikku teenetemärki, kuigi teda on autasustamiseks korduvalt esitatud. Et ka meie riigi 90. sünnipäeval Nugiseksi meeles ei peetud, otsustati seda teha kodanikualgatuse korras.

"Küll aga on teie võitlust tunnustanud väike Eesti rahvas, kelle jaoks te olete alati olnud parimad pojad, kellega koos olete te hinganud, kelle eest võidelnud, kelle eest kannatanud ja kelle eest paljud ka langenud," ütles oma kõnes Eesti Leegioni Sõprade Klubi juht Andri Ollema. "Austatud Harald! Sa oled musternäidis Eesti sõdurist. Selle oma raskete kannatuste ja kaotuste pärast neetuks kutsutud põlvkonna esindaja, kes haaras relva, et kaitsta oma väikest kodu."

Ain Saare sõnul tuleb 2009. aasta suvel kokku tänumedali komitee, kus kõik annetajad arutavad, kas on vajadust anda välja järgmine tänumedal.

Harald Nugiseks, kes mõne päeva pärast, 22. oktoobril saab 87. aastaseks, seisis tseremoonia ajal sirgeselgselt, kuid lahkus selle lõppedes kohe. Nugiseksi sõber Jüri Kask ütles, et eile olnud mehe tervis nii halb, et ta kaalunud isegi kirikusse tulemata jätmist.

"Tal on tervisega pikemat aega probleeme. Eks me kõik taha näha teda jälle rivis ja meie keskel. On väga kena, et ta sai siia tulla," märkis Harald Nugiseksi sõber Jüri Kask.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)