Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

Haapsalu koguduse teenetemärgi saab praost Veli-Matti Hynninen

15.12.2008 | | Rubriik: Online artiklid

EELK Haapsalu Püha Johannese koguduse nõukogu otsustas pühapäeval, 14. detsembril, et koguduse teenetemärk antakse Loviisa koguduse õpetajale praost Veli-Matti Hynninenile Soomest. Praost Hynninenile antakse teenetemärk üle Püha Evangelist Johannese päeval, 27. detsembril Haapsalu toomkirikus

Koguduse teenetemärk antakse praost Hynninenile, sõpruskoguduse õpetajale suurte teenete eest Haapsalu tuntuks tegemisel ja koguduse töö toetamisel. Veli-Matti Hynninen on sündinud 15. jaanuaril .1944 Enonkoskel Soomes. Ordineeritud preestriks 1972. Loviisa koguduse õpetaja alates 1980. aastast. Asutas Loviisa Rahufoorumi 1987 ja on seda toimekalt juhtinud ning kutsunud regulaarselt osalema ja kaasa teenima Haapsalu koguduse vaimulikke, ilmikuid ja muusikakollektiive. 1990 kirjutas ta alla Haapsalu ja Loviisa koguduste sõpruslepingule.

Ligi paarikümne aasta jooksul on toimunud arvukalt kohtumisi nii Haapsalus kui Loviisas. 1999.a. soetati Haapsalu kogudusele laagrikeskus Koopa talu Loviisa ja Huopalahti koguduse toetusel. Hynninen on palju kordi külastanud Haapsalut ja jutlustanud koguduse pidupäevadel. Märkimist väärib ka tema tegevus ingeri soomlaste teenimisel Tallinnas ja mujal. Tuntud ja hinnatud on tema esinemised raadios ja ajakirjanduses. Tema initsiatiivil on asutatud Ordo Sancti Constantini Soomelahe komptuur.

Haapsalu koguduse teenetemärk asutati 2002. aastal. Teenetemärk on kullatud metallist valmistatud ladina rist, mille esikülg on kaetud punase läbipaistva kuumemailiga. Risti peal on hõbedast valmistatud lendutõusev nimbusega kotkas. Kotkas on evangelist Johannese sümbol. Johannes jõudis enam kui keegi teine surelikest lähedale taevastele saladustele. Hõbe on puhtuse ja vaimuvalguse värv, tähistab õilsust ning ustavust. Punane on taevaliku tõe ja elujõu värv. Hõbe ja punane on Läänemaa värvid. Kotkas on samuti Läänemaa ja Haapsalu vapil. Teenetemärk antakse Eesti või välisriigi kodanikule Haapsalu kogudusele ja Haapsalule osutatud eriliste teenete eest.

Teenetemärgiga on varem tunnustatud järgmisi isikuid: Heino Noor (koguduse nõukogu auliige, Siberis nõukogude repressivpoliitika tulemusel hukatud emade mälestuse jäädvustaja), dr Toomas Siitan (Haapsalu Vanamuusika Festivali asutaja ja kunstiline juht), praost Martin Marcolla (Rootsi Öster-Haninge koguduse õpetaja, toomkiriku oreli ja küttesüsteemi projektide toetaja), Ülo Niin (koguduse juhatuse esimees ja toetaja rasketel aegadel 1976-1991), Anneli Ammas (Haapsalust pärit ja Haapsalut tuntuks teinud ajakirjanik) ja Evi Süsi (diakooniatöötaja, koguduse järjepidevuse hoidja).

 

 

Tiit Salumäe

Haapsalu koguduse õpetaja, praost assessor

 

 

 

 

 

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)