Esileht » Teated ja Kuulutused » Teated »

Gregoriaani laulu ja Tõnis Mägi ühiskontsert

15.12.2009 | | Rubriik: Teated, Uudised

 20. detsembril kell 20 musitseerib Tallinna Jaani kirikus Tõnis Mägi esmakordselt koos vokaalansambliga Vox Clamantis, Püha Miikaeli Poistekoori ja kitarrist Robert Jürjendaliga kontserdil «O Adonai».
Kontsert Tallinna Jaani kirikus kannab mõtet «Võtame aega, et liikuda lähemale». On advendiaja viimased päevad. See kontsert on juba otsapidi toomapäeva alguses. Toomapäev on aga jõulude sissehelistamise päev. On aeg liikuda lähemale Loojale, kes on loonud meid loojateks. Loodetavasti aitab see kontsert kirikusse tulijatel leida kaunitest helikõladest ja lauldavatest palvetest ilusa abi taipamaks Jumala kingituse suurust ja jõulude sügavaimat tähendust.
See õhtu saab olema nagu vaiba kudumine, millesse erinevad muusikud põimivad väga erinevaid lõngu. Väga vanad ja uued lõngad, erinevad värvid. Juba esimesest proovist tuli Tõnis Mägi suure rõõmuga, rääkides sellest, kui imeliselt põimuvad näiliselt nii erinevad loomingud.
Õhtu jooksul areneb dialoog Tõnis Mägi (fotol) loomingu ja gregooriuse laulu vahel – muusika vahel, mida lahutab 1500 aastat, kuid mis peidab endas imetabaseid kokkupuutepunkte. Muusika vahele loeb koguduse õpetaja Jaan Tammsalu vanu keldi palveid ja oma mõtisklusi. Jaan Tammsalu ütles Eesti Kirikule, et juba taoline kooslus Eesti muusikas on väga huvitav ja üpris unikaalne nähtus. «Kokku on saanud muusikud, kes seni on endi sõnul üksteise tegemisi eemalt imetlenud, seetõttu on ka suur rõõm ühiselt musitseerida,» kõneles vaimulik.
Ta lisas, et korralduslikult on kõik olnud justkui juhuste kokkulangemine. Tegelikult annavad need muusikud sel päeval Jaani kirikus kaks kontserti. Esimese on korraldanud Tallinna Haridusamet Tallinna koolide juhtidele, teine on avatud kõigile soovijatele. Loomulikult tasub pilet eelnevalt ära osta, et ei peaks kiriku ukselt kurvana tagasi pöörduma, kui piletid on äkki otsas.
Kontserdi korraldajad, nii Tallinna Jaani kogudus kui MTÜ Crescendo loodavad küünlasärases kirikus tuua kauni muusika kaudu kõigini tõelist jõulusõnumit. Crescendo muusikatöö juht, dirigent Lehari Kaustel lisas, et taoline koostöö kogudustega on esmakordne, kuid ta loodab, et see jätkub heade mõtete tuules.
20. detsembril Jaani kirikus peetaval kontserdil on võimalik teha annetus kodu kaotanud laste heaks, keda abistatakse koostöös Peeteli sotsiaaltöökeskusega.
Mari Paenurm

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)