Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Göran Grahnil on Maarjamaale tihti asja

09.03.2011 | | Rubriik: Uudised

Göran Grahn näitab Eesti presidendi otsusega saadud teenetemärki, mida hakkab enda sõnul kandma suure uhkusega.  ErakoguVabariigi president andis rootslasele Göran Grahnile (55) Maarjamaa Risti V klassi teenetemärgi teenete eest Eesti kultuuri toetamisel.
Möödunud nädalal taas Eestit visiteerinud oreliasjatundja kinnitas, et kolme Balti riigiga seovad teda tihedad töösuhted, mille algus jääb 1990. aastasse. Esimeseks projektiks Eestis oli Saaremaal Kihelkonna kiriku oreli restaureerimine.
Et paremini siinses keeleruumis partneritega suhelda, ei ole ta pidanud paljuks õppida perfektselt ära kõigi kolme riigi keel. Ka Eesti Kirikuga suhtlemiseks valib ta eesti keele. «Mul oli väga hea eesti keele õpetaja ja suur tahe õppida. Samuti suurepärane võimalus keelepraktikaks,» selgitab Grahn. Lisaks tihedatele Eesti külastustele ning eestlastest tutttavatele, pakub keelepraktikat ka organistina Stockholmi eesti koguduse töös osalemine.
Sel korral oli Göran Grahni päev Eestis üksikasjalikult planeeritud. Ammuse sõbra ja kolleegi Kristel Aeru saatel külastas ta Hageri kirikut, kus ootab nõustamist 1903–1904 Eesti orelimeistri Gustav Tukmani ehitatud oreli restaureerimine. Edasi viis tee Tapal asuvasse Olev Kentsi orelitöökotta ning õhtu hakul jõuti Kadrina kiriklasse, kus vastuvõtjaks oli koguduse organist, Göran Grahni hea kolleeg Külli Erikson.
Grahn aitab nõustada omanikku, kel on vajadus või soov kas muretseda uus orel või remontida vana. Viimasega on tihedalt seotud vajadus hinnata objekti igakülgselt, näiteks seda, milline on pilli muinsus- ja kultuurilooline väärtus ja mil määral saab restaureerimisel seda säilitada. Ta aitab omanikul orienteeruda oreliga seotud maailmas, viies ta kokku vajalike oma ala asjatundjatega ning korraldades nende suhtlemist.
Liina Raudvassar

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)