Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Film ristiusu jõudmisest Eestisse

24.04.2013 | | Rubriik: Kirikuelu

18. aprillil oli dokumentaalfilmi «Ühendav usk» esilinastus. Et 2013. aasta on Eestis kultuuripärandi aasta, siis on Eesti Kirikute Nõukogu toetusel valminud film panuseks sellele sündmusele.

Väga palju küsimusi ja erimeelsusi on tekitanud ristiusu jõudmine meie maale. Dokumentaalfilm «Ühendav usk» püüab avada ristiusu jõudmist Eestisse, kus varem valitsesid piirkondlikult erinevad uskumused.
Esitatud on arheoloogide, kultuuriloolaste, rahvaluule- ja keeleteadlaste teadmisi ja huvitavaid vaatenurki ristiusu vastuvõtmisele ja selle sajanditepikkusele kujunemisloole.
Visuaalne materjal võimaldab pilku heita rekonstruktsioonile Taarast ja hiitest, muinasaja lõpu ristripatsitele, vanadele kivikirikutele, väikestele puukirikutele, vennastekoguduse palvemajale ja setu tsässonatele.
«Filmis oleme kokku pannud teadjate inimeste arvamused ja ajaloost teada faktid. Seetõttu ei ole see film ootamatu. Algsest ideest, kuidas ristiusk siiakanti jõudis, on filmis natuke tagasi ja ka edasi mindud ja jõutakse mõtetes välja tänapäevani – tegemist on tuhandete aastate pikkuse perioodiga, mis on surutud 28 minuti sisse.
Film on mõtiskluseks teemal ühendavast usust ehk kas Eestis on ühendavat usku. Kui need mõtisklused kuhugi viivad, siis on filmi tegijad saanud ka väikese moraal­se kompensatsiooni,» sõnas stsenarist, ajaloolane ja Pärnu muuseumi direktor Aldur Vunk.
Filmi produtsent on Kristiina Davidjants ja režissöör Elo Selirand. Dokumentaal­filmi «Ühendav usk» DVD omanikuks on võimalik saada alates juunist, lähem info www.ekn.ee.
Tiiu Pikkur

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)