Esileht » Online » Online artiklid »

Film Pöide kirikust seisab teelahkmel

25.11.2011 | | Rubriik: Online artiklid

Endise hooga lagunevast Pöide kirikust valmib film. Osa võttepäevi seisab veel ees, kuid hoolimata napist rahastusest on enamik materjali juba koos. Filmi teeb teada-tuntud "meeskond" koosseisus: autorid-stsenaristid Margit ja Juhan Kilumets, režissöör Andres Lepasar ja operaator Pelle Vellevoog.

"Juhan tahab veel üht suurt raidkivi kirikusse tassida, et see põllult, kus ta sisuliselt vedeleb, katuse alla varjule saada. Proovime seda episoodi filmida ja jõulujumalateenistust ka," viitas Margit Kilumets esiti oma kunstiajaloolasest abikaasale Juhan Kilumetsale, kelle igapäevatööks ongi kirikute taastamine.

Filmi Pöide kirikust on siiani tehtud suuresti entusiasmist-fanatismist ja südamevalu toel. Raha saadi korra kultuurkapitalilt – 5000 eurot.
"Juhanil on teadmised ja Pelle firmal OÜ Fookuspookus oma tehnika ning meid seob ühine vaimustus selle loo vastu," kirjeldas Margit Kilumets "talgufilmi".

Veel peab ta oluliseks lisada, et vaatamata hävinevast kirikust ja valusast teemavalikust ei ole valmiv film mingi nutune hala: "Praegu paistab küll, et film tuleb pigem helge vaatega tulevikku." Loodetavasti on see heaks endeks ka kogu Pöide kiriku loole ja tulevikule!

Muusikuid ei lastud kirikusse

Vaatajale esitatakse traagilise saatusega hoonest visualiseeritud elulugu. Hävimas on ainulaadne hoone, kus suure gooti kiriku sees on täiesti aimatav kunagine väike romaani kirik. Välismaistele restauraatoritele oleks Pöide kirik tõeline maiuspala.

Edasi loe ajalehest Meie Maa.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)