Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

Esimene kirikupäevade nädal pakub tegevust kogu perele

23.10.2008 | | Rubriik: Online artiklid

 

Sellest pühapäevast kuni 1. novembrini toimuvad Rakveres esimesed kirikupäevad, mille motoks on “Avatud kirik”.

Nädalasse mahuvad nii laste- ja noorteprogramm, pereõhtu, kontserdid, ajalookonverents, vestlusringid, jumalateenistused, 24tunnine piibli lugemine.

Oikumeenilise üritusega, mille korraldajad on Rakvere viis kogudust ja linnavalitsus, tahetakse EELK Kolmainu koguduse õpetaja Tauno Toompuu sõnul teha nähtavaks erinevate kristlike kirikute kohalolu Lääne-Virumaa pealinnas ning kõneleda kirikute suhetest ühiskonna muude institutsioonide ja nähtustega.

“Kui eelmisel aastal olid Rakveres EELK misjonipäevad, siis jättis see hea mulje, tekkisid uus energia, uus jõud, ning käisin kogudustele välja mõtte, kas me ei suudaks sellist üritust omal jõul teha. Mul on väga hea meel, et mõte omaks võeti. Ühele linnale on oluline, et on palju tegutsevaid kogudusi. Teemaks on “Avatud kirik” – kirik on avatud linlastele nii ühiselt kui üksinda ja on oluline mõelda igavikulistele teemadele,” rääkis Rakvere linnapea Andres Jaadla, kes lubas kirikupäevade üritustest ka ise jõudumööda osa võtta niipalju, kui ajagraafik võimaldab.

Kirikupäevad avatakse pidulikult sel pühapäeval kell 15 Rakvere keskväljakul, järgneb rongkäik, mis lõpeb Palermo massimõrva ohvrite mälestusmärgi juures.

Kogu nädal toimuvate üritustega pakutakse nii linlastele kui kaugemalt tulijatele võimalust mõtelda usu ja teaduse, usu ja teatri teemadel, osaleda kontsertidel ja pereüritustel, samuti omalaadsel eksperimendil “Piibel 24”, kui ööpäeva vältel loetakse Rakvere Karmeli koguduses katkematult pühakirja.

Samuti kogunevad kirikute juhid ja kohaliku elu ärksamad liidrid palvuslõunasöögile koos omavalitsusjuhtidega, et luua või värskendada omavahelisi kontakte ja mõtiskleda elu põhiväärtuste üle.

Järgmisel neljapäeval kell 15 Rakvere gümnaasiumis peetaval ajalookonverentsil räägitakse kristliku usu ja selle väärtuste tõttu surmani vastuollu minemisest ühiskonnas võimutsevate jõududega. “Viimati leidis see aset 90 aastat tagasi, kui ka Rakveres hukkusid bolševike käe läbi püha preestermärter Sergi Florinski ja kirikuõpetaja Valter Paucker,” märkis Toompuu.

Nädala kulminatsiooniks on kõigi pühakute päeval, 1. novembril algusega kell 10 Rakvere rahvamajas toimuv konverents “Avatud kirik – avatud meedia”, kus peaettekande peab Tartu ülikooli meediaõppejõud Mart Raudsaar, kõneledes kiriku ja meedia suhtest kui vastandite või võimalike partnerite suhtest.

Ajaloolane Odette Kirss ja kirikuõpetaja Tauno Toompuu peavad aga loengu kristlikust kirikust Rakveres.

Kirikupäevad lõpevad ühise oikumeenilise jumalateenistusega Rakvere Kolmainu kirikus, kus jutlustab Eesti Kristliku Nelipühi Kiriku piiskop Ago Lilleorg ja oma sõnavõtuga esineb Lääne-Viru maavanem Urmas Tamm.

Kirikute juhtidest osalevad Rakvere kirikupäevade üritustel Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) peapiiskop Andres Põder, Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku (MPEÕK) metropoliit Kornelius, Eesti Evangeeliumi Kristlaste ja Baptistide Koguduste Liidu (EEKBL) president Meego Remmel, Eesti Kristliku Nelipühi Kiriku (EKNK) piiskop Ago Lilleorg ja EELK Viru praostkonna praost Avo Kiir.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)