Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Ersa ja mokša otsivad ühist kirjakeelt

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Aleksei Stepanovitš Aljoškin, Valga misjonipäevade kaugemaid külalisi, alati naeratav, soe ja headust lausa kiirgav luteri kiriku õpetaja Mordvast alustab vestlust viisakate tänusõnadega: «Tänan hõimurahvast, et olen siin. Ja mulle väga meeldib nende misjonipäevade üks tunnuslause: «Kõik algab kirikust, rahvas algab raamatust». Rohket Jumala õnnistust,» soovib ta.
Aljoškin oskab väga head soome keelt, eesti keelgi pole talle päris võõras, ta heidab nalja soomekeelse «kiusause» üle, mis eesti keeli tähendab õnnistust. Esmahariduselt on Aleksei Stepanovitš filoloog, õppinud soome-ugri keeli Mordva ülikoolis.
Jumalasõna oma keeles, see on suur õnn ja rikkus, rõhutab ta. Mordvas nimelt on praegu käes pöördeline ajajärk. Seal kõneldakse ametlikult vene keelt, sest mordva kaks keelt ersa ja mokša on väga erinevad. «Meie oleme praegu sarnases olukorras, nagu eestlased olid põhjaeesti ja lõunaeesti kirjakeele kõrvu eksisteerimise aegu. Lõpuks nad ühinesid, saatuse tahtel põhjaeesti keele alusel. Mind tegelikult väga huvitab, kuidas see protsess toimus, kas sealt oleks midagi õppida.»
Ta jutustab, et Mordva kultuuritegelane Nikolai Ivanovitš Merkuškin on teinud mordva haritlastele üleskutse luua ühiskeel. Teha seda, mida Soomes tegi Agricola. Luua kõigile mordvalastele arusaadav keel ja tõlkida siis sellesse Piibel.
Praegu nimelt on ersa ja mokša keel jõudnud sellisesse seisukorda, et ka külas võib aimata nende peatset hääbumist. «Kui linnast, haritlaste hulgast teadlikult keeleuuenduse protsessi ei alustata ega juhita, siis loota, et see külas taassünnib, on lootusetu.»
Ajaloost on selge, et igasugune uuenemisprotsess vajab vaimseid väärtusi, ütles ta. Mordva rahvas pole oma keeles Piiblit lugenud, talle on seda vaja. «Sest mis on hingeline orjus? See, kui inimene isegi kardab mõelda vabadusest, kui sõna «vabadus» mingis mõttes on kellelegi katastroof. Ka inimeste loodud vanglas võib olla inimene hingelt ja vaimult vaba, püha sõna jõud on igas olukorras ja igaühele suur õnnistus.»

Juune Holvandus