Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Erksates värvides kujundid vaatavad asjade taha

16.03.2005 | | Rubriik: Kultuurielu

Katariina käigus galeriis Domini Canes saab 23. märtsini vaadata kunstnik Eva Jänese maalinäitust «Paastuaja pildid».
Küsimusele, kust tuli sellise pealkirja mõte, vastas autor, et paast religioosses mõttes on vaimne seisund, endasse süüvimise aeg. Meie maailm võib olla mingitel hetkedel täis pingelisi olukordi, ehk nii-öelda «hullust». Vaim vajab korrastamist, et liigsest pingest vabaneda, puhastuda.
Tuleb tekitada endas «tühi ruum», mida saaks täita uue sisuga. Selline seisund stimuleerib eneseväljendust ja sellest tulenevalt ongi sündinud praegune väljapanek.
Loomingu kaudu väljendab kunstnik oma suhet maailma. Tänapäeva kunst on paljuski tõlgendamise küsimus ja vaataja arusaam ei pruugi olla alati adekvaatne kunstniku enda mõttega. Tõlgendusi võib olla ja ongi erinevaid, kuid suuna, vihje mõistmiseks annab allkiri, mis väljendab autori isiklikku suhet objekti.
Samas loob aga iga vaataja enda jaoks siiski uue, temale ainuomase suhte. Tuvi, Maja, Siht, Liivakell… nii napid allkirjad enamuses ongi. Lihtne asi omandab sümboli tähenduse, muutub märgiks, vihjeks sellele, mis võiks olla asjade taga.
Enamus käesoleva näituse maalidest on geomeetrilised, haakudes kunstniku juba varasemast tuttavate skalaargeomeetriatega. Puhtad erksad värvid koos valge ja sügava pruuniga mõjuvad geomeetriliste kujunditena emotsionaalselt ja on ühendavaks tunnuseks kogu näitusele.
Hea, et kunstnikul on õnnestunud paastu- ja kannatusaja mõtted isikupäraselt ja sugestiivselt koondada ühte näituseruumi. Selle võimaluse eest suur tänu galeriile Domini Canes.
Maarja Vannas-Raid,
raamatukunstnik

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)