Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Emmause missa – kui õhtu jõuab ja päev on juba veeremas

01.10.2008 | | Rubriik: Kirikuelu

Kivid ja põlevad küünlad põrandal on Emmause missa lahutamatu osa. Foto: Veiko Ilus

Septembrikuu esimesel pühapäeval algas Tallinna praostkonna noorte jumalateenistuse ehk siis Emmause missa viies hooaeg.
Noored tulid Rootsi-Mihkli kirikusse kokku, et leida kosutust Jumala sõnast ja sakramendist, muusikast ning ühisest osadusest kohvilauas. Selle hooaja teemaks on «Jee­sus ütles neile…».
Enne missa algust…
Ükski jumalateenistus aga ei sünni kirikus kohapeal, vaid vajab ettevalmistamist. Nii on ka Emmause missa ettevalmistamiseks toimkond kokku saanud missale eelneval esmaspäeval. Missa tuumikrühm loeb koos läbi jutlustaja valitud evangeeliumikoha ja kogub mõtteid jutluse jaoks.
Ühine arutelu on jutlustajale toeks ja abiks jutluse ettevalmistamisel – mitu pead on ikka mitu pead! Samuti valitakse üheskoos laulud ning lepitakse kokku missaga seonduvad praktilised asjad. Muide – ettevalmistuskoosolekutele on teretulnud kõik huvilised!
Pühapäeval saabuvad kirikusse esimesena helimees ning muusikud; nii Emmause bänd kui ka külalismuusikud, kes missa lõpus teenivad kogudust oma muusikaga. Tasapisi kogunevad ka teised abilised: kes ehitab labürinti eestpalveosa jaoks, kes hakkab laduma kive ja sättima küünlaid põrandale oma kohtadele, kes katab keldrisaalis kohvilauda või lõikab lahti juba varem kodus valmis küpsetatud Emmause kooki.
Kell 18 on igatahes kõik valmis ja missa võib alata.
See kõik algas nii…
2004. aasta kevadel pidasid Tallinna Jaani ja Kaarli koguduse noored ühise laagri Pärnu-Jaagupis. Laagri eesmärgiks oli omavahel paremini tuttavaks saada, aga arutada ka võimalusi korraldada ühine, noorte endi poolt ettevalmistatud ja läbiviidud õhtumissa Tallinnas.
Laupäeval, 3. aprillil, palmipuudepüha eelõhtul sai väga külmas kirikus teoks esimene Emmause missa – noorte ühise rühmatöö tulemus. Noorte õhtumissa motoks sai Luuka evangeeliumi lugu jüngritest Emmause teel. Mitte ainult sellepärast, et see lugu on põnev, vaid ka missat ette valmistades selgunud tõsiasja pärast, et 1930ndatel oli Tallinnas Emmause kogudus, kes kogunes jumalateenistusele õhtuti.
Emmause missa oli ilus võimalus seda traditsiooni jätkata. Esimesel nelipühal 2004. a kell 20 korraldati esimene Emmause missa Tallinnas. Alates sügisest 2004 on Emmause missat korraldatud regulaarselt iga kuu esimesel pühapäeval, vahele on jäänud vaid suvekuud juuli ja august. Algusest peale on tegutsenud ka Emmause bänd, mille juht Tõnis Teras on kirjutanud palju uusi liturgilisi viise ja laule, mis on andnud Emmause missale oma näo.
Tule, teenime koos!
Kui sa soovid teada saada, mis asi Emmause missa tegelikult on ja mis seal toimub, tule kuu esimesel pühapäeval kell 18 Tallinna Rootsi-Mihkli kirikusse. Järgmine kord siis juba 5. oktoobril.
Ja kui sa tahad kaasa aidata, tule tund aega varem. Ettevalmistuskoosolekud toimuvad missale eelneval esmaspäeval kell 18 Kaarli koguduse noortetoas. Abikäsi vajavad ka Emmause koogi küpsetajad.
Emmause missa on võimalus kokkutulemiseks ja ühiseks osaduseks, et siis jälle edasi minna ning Jumalat ja ligimesi teenida igapäevaelus. Osalemine ja koos teenimine on väga olulised.

Emmause missa toimkond

3 kommentaari artiklile “Emmause missa – kui õhtu jõuab ja päev on juba veeremas”

  1. Anonüümne ütleb:

    ja siit küsimus, kus peetakse ordu missasid?

  2. Anonüümne ütleb:

    ordu missasid peab “Ordo baptismi parvulorum”, ehk “Pisukeste baptismi ordu”.

  3. Magnus ütleb:

    Ordo Missae tähendab ladinakeelest Missa kord ja ei midagi muud. Ja neid missasid peetakse katoliku kirikus.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)