Slava Ukraine

Ema Margit peab olema tegus

09.05.2007 | | Rubriik: Uncategorized
Ema on tööl: Margit Lail koos kahe noorema tütrega.

Ema on tööl: Margit Lail koos kahe noorema tütrega.

Margit Lail (41), Kanepi koguduse õpetaja, on seitsme alaealise lapse ema. Kuidas ta suudab toime tulla kahe piisavalt raske ülesandega? Sellist küsimust ta endale ei esitagi: lihtsalt peab. Ja tulebki.

Liisa on 17, Peeter 16, Karoliine 14, Mattias 12, Marie 8, Anette on 2aastane ja pesamuna Adeline 11 kuud vana. Ema Margiti tööpäevad käivad kohustuste taktis.

Ehk on Margiti valikuid mõjutanud see, et ka tema ise on paljulapselise pere vanim õde. «Üks õde on 11 ja teine 12 aastat noorem, võib-olla sellepärast on elu suures peres mulle harjumuspärasem. Lapsed on mulle alati meeldinud.» Teadlikult paljulapselise ema rolli ta küll taotlenud pole. Nad on tulnud Jumala tahtmist mööda.

Margitile on usukeskne maailmavaade kaasa antud kodunt, perekonnast. Vanaisa Armand Leimann oli Rõuge kirikuõpetaja ajal, mil vaimulikust elust Jumalas Eestis eriti avalikult ei räägitud. Repressioone enam polnud, kuid paljude inimeste usu või religiooni küsimused kirikusse ei jõudnud. Jäi ehk pelk kombetäitmine…

Tegelikult tahtis Margit, kes enne abiellumist kandis Noole nime, lapsest peale arstiks saada, selle kavatsusega astus ta Tartu ülikooli, töötas Tartu psühhiaatriakliiniku lasteosakonnas.

Vahepeal tuli ikkagi võtta akadeemilise aastaga aeg maha, kahe lapsega läks koormus suureks. Samal ajal suri vanaisa. Vaimulikud küsimused olid teravamalt esile kerkinud. «Kuidagi need asjad langesid ikkagi kokku,» ütleb Margit. «Kui läksin 1992. aastal Usuteaduse Instituuti üldisele teoloogiakursusele, siis polnud mul kavatsust arstiõpinguid pooleli jätta, oli vajadus teadmisi täiendada, mitte eriala vahetada.» Kursus pidi vältama poolteist aastat.

«Too mulle oma sukad, Anette!»

Paljude väikeste laste ema saab harva keskenduda pikalt ühele mõttele või tegevusele. Et ohjata olukorda, peab mitu meelt korraga töös olema. Rääkides hüpitab ta pisitütart Adelinet, suunab Anette sukki tooma, vaatab, kus keskmised lapsed on, ja mõtleb, mida vastata küsijale.

On üks hea ütlemine: tee ainult neid asju, milles oled sina asendamatu. Mida sa ei saa delegeerida. Ema peab suure pere juhtimisel sellest lähtuma, olema juht, kes korraldab tegevusi ja vaatab, et asjad kulgeksid. Kõigil on oma ülesanded, nädalavahetustel, kui emal kogudusetöö, peavad suuremad lapsed majapidamist juhtima.

Õpetajarollis on Lailide peres isa Peeter. Margit: «Kui vanemad lapsed kooli läksid, õppisin mina UIs ja isal tuli paratamatult juhendada nende kooliskäimist. Nii see välja kujunes ja jäi.»

Koguduses tuleb teha erinevat tööd

Matuseid on palju. Eestlane soovib kiriklikku matust sageli ka siis, kui pole olnud oma maisel teel ristitudki. Aga ka lapsi ristitakse, Kanepis igal aastal jälle natuke rohkem kui eelnevatel. Tahetakse andmeid esivanemate kohta. Seda osa paiga ajaloost teab koguduse õpetaja. Tänapäeval põhinevad leeritunnid suures osas e-õppel. Seda tööd peab nädala sees tegema.

Margit: «Teatud mõttes on see lisakoormus, kirjutan mitu kirja, selle asemel et leeritunnis kõigile üks kord rääkida. Aga eestlane, ka noor, tahab suhelda üks ühele, nii avaneb ta paremini, meie kontakt on lähedasem ja e-postis avanevad leeriõpilased rohkem, kui nad seda ühiskoolis võib-olla teeks.»

Ka hingehoiuga tuleb tegelda, õpetajal peab iga abipaluja jaoks aega leiduma. Kõige kõrvalt jätkab Margit veel õpinguid TÜ usuteaduskonnas religiooniantropoloogia magistriõppes.

Muusika aitab

Praegusaja maailmas ronib massi- ja rämpskultuur sisse uksest ja aknast. Saad pidevalt teada, ehkki ei taha, et lapsstaar Britney Spears tujutseb, TV muusikavideotest jääb mulje, et muud muusikat justkui polegi. Kuidas suuta sellele vastu panna, lapsi kasvatada nii, et nad ei hakkaks seebimulle tõelisuseks pidama?

Margit mõtleb. «Kolm asja. Esiteks usun, et palju aitab hea muusika kuulamine. Lastemuusikakool kujundab hea maitse ja õpetab ise muusikat tegema. Teiseks tuleb õpetada lapsi alustatud asju lõpule viima. Kui oled millegagi tegelema hakanud, ei jäeta seda pooleli. Ja kolmandaks – ei saagi vati sees kasvatada vastutusvõimet. Valiku langetamiseks peab lapsel olema mingi kogemus.» Nüüdne aeg lihtsalt nõuab orienteerumist moodsas maailmas.

Juune Holvandus

TEISED TEMAST

Tundes hästi kirikutöö eripära koos selle suure vastutuse ja pingega, imetleme Margiti jõudu ja tahet aidata inimesi igapäevatöö kaudu – seda kõike suure pere emana. Nõnda on ta eeskujuks paljudele.

Ta on osanud suurepäraselt siduda enda jaoks kaks olulist poolt – töö koguduse hingekarjasena ja üksmeelse perekonna. Printsipiaalse ja kohusetundliku inimesena esindab ta kirikut ja kogudust; armastava ja hoolitseva emana hoiab ta kodu.

Margit on ise öelnud: «Olen kogenud, kui raske võib olla selles ametis, aga selgelt ära tundnud, et niisugust rõõmu oma tööst ei ole võimalik kusagil mujal tunda.» Talle omasel tagasihoidlikul moel ei kipu ta esile, kuid suudab positiivselt ja rahustavalt mõjuda kõigile, kes temaga kokku puutuvad.

Leiame, et Margit Lail sobiks kandma aasta ema 2007 austavat nimetust.

Ühendus Naised Teoloogias

23 Kommentaari artiklile “Ema Margit peab olema tegus”

 1. Külaline says:

  Õnnistust ja rõõmu kõigile emadele!

 2. Külaline says:

  Õnnistust tublile emale ja kirikuõpetajale!

  Samas oli minu jaoks uudis see, et leerikursust viiakse läbi e-maili vahendusel. Kas seda mõnes teises koguduses ka praktiseeritakse ja milliste tulemustega, millised on sellealased kogemused?

 3. Külaline says:

  kui ma oleksin pedofiil või muidu kurjategija, kas mul oleks siis paremat viisi oma kuritegu heaks teha kui see, et paljastan halastamatult neid inimesi, kes käituvad nii nagu mina minevikus?

 4. Külaline says:

  Alo Lõhmus (16.11.2004)
  http://www.ekspress.ee/viewdoc/71660 436B0DF49B0C2256F4E004C6750

  Alles see oli kui 2004 aastal pereisa kohtu ees oli ja üle 200 000 krooni Palamuse kooli raha oma tasku kantimise eest süüdi mõisteti. Ja aasta ema ja vaimulik ei teadnud mehe mahhinatsioonidest midagi ja elab temaga veel tänagi! Neetud variserid!

 5. Külaline says:

  Ahah, selge, sina oled siis endine sahkerdaja ja riigi rahade kantija. Selge, selge, rahustad sellega oma musta südametunnistust, et teisi süüdistad ja mustad… Noh, mis seal ikka öelda, igatahes aitäh avameelsuse ja enesepaljastuse eest.

 6. Külaline says:

  Õige link on hoopis:
  http://www.ekspress.ee/viewdoc/71660436B0DF49B0C2256F4E004C6750

  Aga küsimus eelmisele kommijale: kas inimene ei või olla oma süüd mõistnud, kahetsenud ja Jumala käest andeks saanud?

 7. Külaline says:

  Miks heidate ette mingit kantimist oma taskusse. Suur pere peab millestki elama. EELK pastorite imepisikesed palgad on nende küüniline mõnitamine. Aga on suur vahe nn. kirikuinimeste ja kirikuusklike ning kristlaste vahel. Viimased ei kiitle oma usuga ega silmakirjatse mesimagusa näoga, rusikas taskus. Üks kurb kogemus – ei ole veel kohanud nii salakavalaid, kättemaksuhimulisi ja tigedaid inimesi, kui kirikuga seotute hulgas. Kõike seda varjatakse vaga maskiga. Aga eks tuleb sellega leppida. Ka mürgised maod tahavad, et neid mõistetaks ja ootavad lunastust.

 8. Külaline says:

  Mis puutub siia kahetsus ja muu! Kui alternatiiviks on vangiminek või muidu vältimatu karistus, siis on kahetsuse väljendamine parim taktika võimalikult väikese karistuse väljavõngutamiseks. Aga mida Jumal arvab seda teab ka ainult Jumal, nii et Tema suuvoodriks ei maksaks küll jälle hakata kui pole just varateismeline. Kas kusagil keegi teab viidata materjalile, mis väljendaks Margit Laili kahetsust osalemise pärast oma mehe mahhinatsioonides, millest ta lihtsalt pidi olema teadlik. Kui mitte, siis oleks vähemalt nüüd põhjust sellest juttu teha. Aga niisuguse minevikuga inimese kandidatuur nii prestiižika preemia saamiseks esitada on lihtsalt kuritegu, nii nagu Vigala altari värvimine. Öelge, miks teie, naisteoloogid, õpetate inimesi end vihkama!

 9. Külaline says:

  vihkama mitte, jälestama pigem.

 10. Külaline says:

  ei pärine päris kindlasti kristlaselt.

 11. Külaline says:

  mõlemad eelviimased kommentaarid. Lihtsalt loogikale au andes tuli lisada ka seda, et üks kurjategija võimalik tegevus oma kuriteo heastamisel on paljastada teisi kurjategijaid. Aga inimesega kelle aru on viieaastaste tasemel pole mõtet argumentidel põhinevat vestlust arendada, see on ka tõsi.

 12. Külaline says:

  seisnegi selles, kõik sigadus halastamatult paljastada, et savisaarlusega ei saaks läbi ei kirikus ega väljaspool seda. Siis oleks ka mille eest palka nõuda ja maksta ka, kui kirikule ei saaks ette heita samu ja samas koguses vääratusi nagu maailmalegi.

 13. Külaline says:

  Kui niisugune on hinnang minu kommentaarile, et ma pole kristlane, siis võtan seda kui komplimenti. Aitäh!

 14. Külaline says:

  tundmatu ilkuja, aga sinus ei ole kübetki armastust ega halastust, mis on kõige selgem tunnus sellest, et pole sul ka sidet Jumalaga ja ei ole Jeesus Kristus sinu Issand. Püherdad oma pattude sees ja süüdistad teisi, et summutada omaenda südametunnistuse häält, mille kaudu Jumal sind püüab kutsuda meelt parandama. Raskes olukorras oled, väga raskes, lausa kahju sinust. Andku Jumal sulle jõudu ja aega meeleparanduseks….
  Mis puutub Margit Laili, siis ei pea inimene oma kunagise patu sisse püherdama jääma, vaid patust pöörduma, laskma Jumalal end puhtaks pesta ja julgelt edasi minema. Kui Jumal on kellelegi anndestanud ja kellegi õigeks mõistnud, siis ei ole ühelgi inimesel siin enam midagi lobiseda. Ja esimene kivi visaku see, kes ise on patuta.

 15. Külaline says:

  Katsusin oma südametunnistuse järele, usud või mitte ei leia midagi tõsist mida oleks saanud vältida. Nii et see millest kirjutad on tegelikult sinu enesetunnetus ja evangeeliumi pahupidimõistmine, just nagu saaks teise silmas pinnule osutada ainult siis, kui endal on silmas palk. Peaks ikka saama pinnule osutada ka siis kui endal midagi silmas ei ole, või peaks sinu arvates argusest vaikima? Kõige õigem oleks proua Lailil vabandada ja preemiast loobuda, niisamuti peaks vabandama Ühendus Naised Teoloogias oma mõtlematu ja laiapinnaliselt kristlust kahjustava tegevuse eest.

 16. Külaline says:

  Lugege tänast, 15. mai Õhtulehte. Süüdlane ei õigusta end uurimise kallutatusega ega ilmarahva vihaga. Mõni \”ristiinimene\” võib rääkida nüüd esimese kivi viskajast. Aga kurjad arvustajad ei pääse säärase suure summa lähedalegi, võtmisest rääkimata.

 17. Külaline says:

  Kirikuvalitsus ja kogudused on kohustatud nõudma oma töötegijatelt laitmatut eetilist palet, sest iga nende väiksemgi eksimus, kasvõi pereliikmete poolt tehtud, määrib meedia poolt märgatuna kogu kirikut. Uhke üleolek on aga ülbus. Oh seda vaimulike edevust. Ka sellejuhtumi juures oli ette näha, et asi avalikkuse ette tuuakse, mineviku haavad lahti käristatakse.

 18. Külaline says:

  Pidage nüüd hoogu moraliseerimisega.
  Kristlane ei imesta kunagi selle üle, et inimene ei jaksa kogu aeg 10 käsku täita. Sellepärast ongi vaja lunastust.
  Antud loo puhul aga tuleb esile tüüpiline eestlaslik kadaksitlus, kus tahetakse teistelt seda, mida ise enamasti ei suudeta.

 19. Külaline says:

  kes see inimene küll on, kes siin Eesti Kirikus nii agarasti võitleb, et Margit Lail saaks sopaga üle kallatud? Tuleks ka see inimene avalikkuse ette tuua! Miks ta oma õige nime alt oma jultunud kommentaare ei tee? Isiku identifitseerimine peaks IP-aadressi abil võimalik olema….. Peaks praegu küll seda võimalust kasutama!

 20. Külaline says:

  Jeesus vastas talle: «Kui ma rääkisin pahasti, siis tunnista see pahaks, kui see oli aga õige, miks sa mind siis lööd?»

 21. Külaline says:

  vaid sina lööd teisi, kusjuures eriti alatul ja argpükslikul kombel: nurga taga varitsed ja seljatagant annad hoobi.

 22. Külaline says:

  ainult näitan peeglit ja otse näkku.

 23. Külaline says:

  Jajah, kelle rüü oleks plekita…

  Ta on tubli ema ja MOTT

  Siin mu arvates ei saa küsimust tekkidagi, kas ta väärib seda või ei. Väärib, sest ta on tõesti hea ema, nagu juuresolevatelt piltidelt näha.

  Tema mehe teod on teine teema. Ja ka see, mida ta, või, kas üldse arvas oma mehe rehepapipanemisest Palamusel. See ei puuduta emaks olemist, ja praegust keskustelu…

  …ehkki oleks huvitav muus võtmes:)

  Aga lõppeks oleme me siiski INIMESED:)
  Head kõigile

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)