Slava Ukraine
Esileht » Pühapäevaks » Mõte pühapäevaks »

Elu Pühas Vaimus

05.03.2003 | | Rubriik: Mõte pühapäevaks

Tuul puhub, kuhu tahab, ja sa kuuled ta häält, kuid ei tea, kust ta tuleb ja kuhu läheb. Niisamuti on kõigega, kes on sündinud Vaimust.
Jh 3:8b
Tõstsin silmad taeva poole uurimaks, milline ilm täna on. Taevas oli pilvitu, päike paistis ja puuoksadki seisid kenasti paigal märgiks sellest, et tuult polnud ollagi. Ilus ilm, tõdesin.
Tuule olemasolu näeme, kui puudel oksad liiguvad. Vahel rebib tugev tormituul, ise kõvasti ulgudes, puud koos juurtega maastki välja. Tuulevaikuses võime arvata, et tuult pole üldse olemaski.
Sama on lugu Püha Vaimuga. Ei ole teda silmaga näha, ei saa me teda käega katsuda ja vahel tundub, et mõnes majas pole Jumala Pühast Vaimust lõhnagi.
Mina usun Kolmainu Jumalasse, Isasse, Pojasse ja Pühasse Vaimusse. Oleme ristitud selle usutunnistuse põhjal. Usu saladus on suur.
Minu teadlik teekond koos Jumalaga algas siis, kui vaimumaailma asjad mind huvitama hakkasid. Maailma religioonid, ennustused ja horoskoobid, tähetarkade seletused päikesesüsteemi planeetide mõjust minu isikule tõusid minu huviorbiiti.
Jumal sirutas oma abistava käe minule kui eksinud lapsukesele. Tule, ma näitan sulle õiget teed.
Nikaia usutunnistusest loeme, et Jumala Püha Vaim on elavakstegija vaim. Tema võib avada meie silmad nägema. Olen lapsepõlves sageli näinud vastsündinud kassipoegi, nad on nii armsad, pehmed ja karvased. Ainult esimestel päevadel nad ei näe. Nende silmad avanevad alles mõne päeva pärast, kui kassiema on neid toitnud ja nende eest hoolitsenud.
Meie ususilmade avanemisega toimub midagi sarnast: Jumal avab need siis, kui me selleks valmis oleme –, siis läheme maailma uudistama.
Märkame, et tuttav olukord või ese võib paista meile uues valguses. Mõni meeldiv asi on saanud ebameeldiva maigu ja mõni siiamaani võõristust tekitanu hakkab järjest rohkem meeldima.
Tasapisi märkavad naabridki minus toimunud muutust. Õige varsti pärast minu usklikuks saamist hüüdis üks vana semu mulle külapoe ees, et kõige patusemad on nüüd kõige pühamateks saanud. Rahvas vaatas minu poole ja mul oli piinlik, aga usun, et Jumal rõõmustas.
Ei ole kerge jätta maha oma vana lihalik mõtteviis ja anda ennast täielikult Vaimu juhtida. Paulus kirjutab roomlastele, et kõik, keda Vaim juhib, on Jumala lapsed, ja me võime palvetada oma taevase Isa poole: «Meie Isa, kes Sa oled taevas.»
Apostel Pauluse kirjast galaatlastele võime lugeda, millised on need viljad, mis Jumala Vaimu toimel meis sünnivad. Need on armastus, rõõm, rahu, pikk meel, lahkus, headus, ustavus, tasadus ja enesevalitsus.
Meil on, kuhu poole enesekasvatuses pürgida. Aidaku meid Jumal elada Vaimu juhatuse all ja kanda head vilja.
Anu Väliaho

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)