Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Elmar Salumaa suurteos on ilmunud

10.12.2008 | | Rubriik: Uudised

Randar Tasmuth ja Eenok Haamer rõõmustavad kauaoodatud suurteose valmimise üle. Foto: Tiiu Pikkur

Esmaspäeval esitleti legendaarse teoloogi Elmar Salumaa suurteost «Süstemaatilise teoloogia käsiraamat ehk dogmaatika märksõnades».

Usuteaduse Instituudi rektor Randar Tasmuth ütles, et just Salumaa oli üks EELK instituudi õppejõududest, kelle ülesandeks oli säilitada eesti teoloogilise mõtlemise traditsioon. Salumaa oli nõudlik eelkõige iseenda ja ka oma õpilaste suhtes. Ta oli inimene, kes õpetas teoloogiat nii Tartu ülikoolis enne sõda kui ka Usuteaduse Instituudis. Salumaa sooviks oli usuteaduskonna taasavamine Tartu ülikoolis.
Tasmuth rõhutas, et see raamat saab olla kõigile eeskujuks. Eriline tänu kuulub teose trükki toimetajatele, kelleks olid toimetaja Anneli Sihvart, retsenseerijad Arne Hiob ja Ingmar Kurg, korrektor Eha Kõrge ja küljendaja Külvi Kurg. Hinnata tuleb kaanekujundaja Tiina Sildre huvitavat leidu Eduard Viiralti «Tormi vaigistamise» näol, mis sümboliseerib Salumaad ja tema töid-tegemisi väga otseselt.
Tänu öeldi ka neile paljudele, kes oma annetustega aitasid kaasa raamatu ilmumisele. Annetajate nimed, peale ühe nimetuks jääda soovinu, on avaldatud raamatus. Tänu kuulub ka kahele organisatsioonile – Eesti Kirikute Nõukogule ja Eesti Kultuurkapitalile tõhusa annetuse eest.
Peapiiskop Andres Põder ütles, et Salumaa külv on olnud väga suur ja on nüüd talletatuna kadumise eest kaitstud ning tulevastele põlvedele kasutada antud. Suure süstematiseerijana nõudis Salumaa ka õppetöösse süsteemset suhtumist. Näiteks pääses tema eksamile alles siis, kui kõik teised eksamid tehtud olid, sest muidu oli sellest ainest võimatu aru saada. Põder soovis tänapäeva noortelegi süsteemsust, et dogmaatikast aru saada.
Õpetaja Eenok Haamer tuletas meelde, kuidas tema paari­kümneaastase mehena Siberist tagasi tulnud Salumaa arutlusi hinge kinni pidades kuulas. Ingmar Kurg võttis sõna kirjastajate poolt ja meenutas, et Salumaa ise oma elu ajal ei tahtnudki, et see raamat ilmuks. Miks? Auväärne teoloog olla selle peale kostnud, et ta on vahepeal targemaks saanud. Raamatu ilmumine aga toob meieni juba unustuse hõlma vajuvatel aastatel töötanud teoloogide taseme. Legendaarset usuteadlast meenutasid ka peapiiskop emeeritus Kuno Pajula, dr Arne Hiob ja dr Ove Sander.
«Süstemaatilise teoloogia käsiraamat» 300 eksemplaris on valmis, seda saab osta usuteaduse instituudist, Logose kirjastusest ja hästivarustatud raamatukauplustest.

Tiiu Pikkur

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)