Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Ühiskond »

Elasime Eestile

19.10.2007 | | Rubriik: Ühiskond

Kui Ain Saar kutsus mind osalema võrulaste tahteväljenduspäeval, 21. oktoobril, elustus mu hinges palju mälestusi. Hellad tunded panid äkki aga ka võpatama ja imestama, kas tõesti oleme juba kakskümmend aastat vanemaks saanud.

Image

23. juunil 1988 pühitseti Võru kalmistul mälestussammas Vabadussõjas hukkunutele. Pildil vasakult: Andres Mäevere, Jüri Pallo, Jüri Vallsalu ja Villu Jürjo. Fotod Villu Jürjo kogust

Kuidas elate teie, kolonni liikmed, noored vabadusvõitlejad? Kas olete elus leidnud ja saavutanud seda, millest unistasite nooruses? Kindlasti oli meil kõigil esialgu suuri pettumusi, kui nägime, kuidas okupandid kiiresti meie külje alla ujusid ja lootsid saabuvast Eesti vabadusest omakasu lõigata. Paljud tookordsed tippkommunistid haistsid suurepärast võimalust asuda uue, vabaneva riigi juht- ja kontrollorganitesse, kindlustades endale muretu vanaduspõlve.
Meie aga andsime endast kõik. Oma muretu nooruse ilusamad päevad, oma aja, oma tuleviku, oma karjääri, andsime ise koos oma lähedastega, oma peredega, oma sugulaste-sõpradega Eesti vabaduse heaks.
Sind, Ain, sundis KGB vägivaldsesse pagulusse, kavatsedes rebida sinu, su pere, su laste juured ja tuleviku sünnimaast, kuid saatus tahtis teisiti. Meie hea Isa käsi hoidis sind, su peret, meie väikest ja kannatavat eesti rahvast. Me saime vabaks, me ei väsinud iialgi lootmast, uskumast ja armastamast. Me ei unustanud hetkekski oma ajalugu, me järgisime oma muistsete vaprate esivanemate püha vabadusvõitluse kutset ja võitsime. Jumal õnnistab oma isaliku armastusega neid, kes siinilmas annavad, loovad, ehitavad, hoiavad ja kaitsevad.

Image

Suure Munamäe jalamil: Kolonni kutse peale tulid kokku sajad inimesed, kaasas sinimustvalged.

Tartus on ühel surnuaial lihtne haud, kus puhkavad mees ja naine, keda raske aeg ei lubanud abielluda. Need olid kaks tavalist eesti noorukit, kes pärast sõda arreteeriti, süüdistatuna nõukogudevastases tegevuses. Nad olid eesti koolinoored, kes osalesid noorte vabadusvõitlejate organisatsiooni tegevuses. Nad vangistati ja saadeti Siberisse. Kaua aega ei teadnud nad teineteise saatusest midagi, sest isegi pärast vangistust ei tohtinud nad enam sünnimaale tagasi pöörduda. Kuid ka nende saatus tahtis teisiti. Nad kohtusid taas, vanemas eas, Eestis, juhuslikult. Nad surid samal ajal, kui Võru noored võtsid taas välja meie rahvuslipu sinimustvalge ja astusid sihikindlalt vabadusvõitluse esirinnas.
Nad ei soovinud lasta raiuda oma hauakivile nimesid ega daatumeid. Ainus, mis nad soovisid, oli nende elumõte, nende elu unistus, valu, kannatus. Nende hingerahu, mis koosnes vaid kahest lihtsast, põhjamaiselt tagasihoidlikust sõnast: Elasime Eestile.
Ka meie elasime Eestile.
Jüri Pallo
Los Angeleses Californias

Tahteväljenduspäev Võru linnas

Vaba-Sõltumatu Kolonni Nr 1 kahekümnenda aastapäeva tähistamiseks tulevad paljud toonased noored, kes julgesid okupatsioonivõimudest hoolimata oma vaba tahet näidata, kokku 21. oktoobril Võru linnas.
1987. aasta 21. oktoobril toimus Võrus Eesti esimene üldrahvaliku toetuse leidnud kommunismivastane meeleavaldus. Kalmistut oli piirama toodud üle 400 miilitsa, julgeolekutöötaja ja rahvamalevlase. Võru sõjaväegarnison oli seatud kõrgemasse lahinguvalmidusse.
Kakskümmend aastat tagasi Võrus tegutsenud valdavalt noortest inimestest koosnenud kolonn kandis vabaduse ja rahvusliku enesemääramise poliitilisi ideid, mis said domineerivaks kogu Eestis.
EK

Tahteväljenduspäeva kava
21. oktoobril Võrus
Kell 11 – jumalateenistus Võru Katariina kirikus.
Kell 14 – juubeliraamatu tutvustamine kultuurimajas.
Kell 18 – jumalateenistus Vabadussõjas langenute kalmudel; järgneb tõrvikutega rongkäik südalinna.
Kell 20 – piduõhtu kultuurimajas.
Võrumaa muuseumis on avatud väljapanek ja kultuurimajas fotonäitus.

2 kommentaari artiklile “Elasime Eestile”

 1. Külaline ütleb:

  Eesti sai vabaks, aga kuhu teda lükatakse käimasoleva Uue Maailmakorraldusega? Tundub, et juba on toimunud uued salalepingud ja lihtsale inimesele tulevad taas ootamatult suured muudatused. Karl Reits oli prohvet, kes karjus \”Häda tuleb! Palvetage Taeva Jumala poole!\” Sama peaks karjuma ka praegu, sest prohveti ennustuste viimane osa ootab täideminekut. Kutsuge rahvast rohkem palvele! Ehk jumal halastab!

 2. Külaline ütleb:

  Suur tänu kõigile, kes toetasid Võrulaste tahteväljenduspäeva hea sõna, lipuheiskamise või koguni oma kohalolekuga. Tänan teid kõigi tahteväljenduspäeva korraldajate nimel.

  Mis puudutab aga tänast olukorda meie riigis, siis on see kõik meie ümber meie enda tehtu või tegemata jäetu otsene tulemus.
  Õpetaja Villu Jürjo ütles kirikus selgelt välja vabaduse põhitõe – Vabaduse aluseks on vastutus…
  Keegi teine ei tule ega tee meie rahva heaks midagi ilma, et ta ise sellest 10 kordset kasumit ei teeniks. Sellest ka vana kuid jätkuvalt aktuaalne tõde, et uppuja päästmine on jätkuvalt uppuja enda asi.

  Jumal hoidku Eestimaad ja andku meie rahvale enam julgust, et iga kodanik suudaks võtta vastutust meie rahva, maa ja riigi eest.

  Vabaduse savutamine on tihti tuhandeid kordi lihtsam kui vabaduse kaotamine.

  Lugupidamisega,
  Ain Saar
  Vaba-Sõltumatu Kolonn Nr.1

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)