Esileht » Uudis » Esileht »

Eestlased saavad kokku Riias

16.06.2004 | | Rubriik: Esileht, Uudised

27.-30. juunini toimuvad Läti vabariigi pealinnas Riias IX ülemaailmsed eestlaste kultuuripäevad ESTO 2004.
Üheksanda ESTO korraldajaks on Läti Eesti Selts ja seltsi esinaine ning ESTO 2004 president Pärja Svarpstina, Eestist aitab vägesid juhtida Jüri Trei välisministeeriumist ning EELK poolt assessor Tiit Salumäe ning õpetaja Valdek Johanson, kes käib Tallinnast kord kuus Läti eestlasi teenimas.
Üritusterohked päevad
ESTO 2004 põhieesmärgiks on ühendada lääneriikides ja endise idabloki maades elavaid eestlasi kultuuriprogrammi raames, arendada nendevahelisi sidemeid ja koostööd. Et ESTO seekord päris kodu lähedale kätte tuleb, oleks hea võimalus Eestistki minna ja neist päevist naaberriigi pealinnas osa saada.
Korralduskomitee süütab ESTO tule Võnnu lahingu mälestusmärgi juures Cesises 22. juunil. Pidulik avatseremoonia toimub 27. juunil Riia Kongresside Majas, kus osalevad ka Eesti ja Läti presidendid. Nelja päeva jooksul toimub erinevaid üritusi ja näitusi (täpsem kava www.esto2004.org.ee ).
Avajumalateenistus peetakse Riia Toomkirikus pühapäeval, 27. juunil kell 10; teenivad piiskop Einar Soone, assessor Tiit Salumäe, Riia Eesti Peeter-Pauluse koguduse õpetaja Valdek Johanson, laulab Eesti Poistekoor Hirvo Surva juhatusel, orelil Ene Salumäe.
Esimene päev lõpeb galakontserdiga Läti Rahvusooperis, kus esinevad kodu- ja välis-eesti paremad ooperilauljad ja muusikud. Rahvapidu-simman toimub 29. juunil vabaõhumuuseumis.
ESTO pidulik lõpetamine toimub 30. juunil Riia Toomkirikus, kus teenivad peapiiskop Jaan Kiivit ning Läti ELK peapiiskop Janis Vanags, assessor Andres Põder ning Valdek Johanson, orelil Ilze Reine. Helena Tobias-Duesbergi «Reekviemi» Läti Riikliku Sümfooniaorkestri ja koori esituses dirigeerib Andreijs Jansons New Yorgist.
Eesti päevad on alati väliseestlastele olnud ühendavaks sidemeks ja aidanud säilitada eesti keelt, meelt ja kultuuri erinevates maades läbi aastate.
Eestlasena Lätis
Väljaspool Eestit elab umbes 100 000 eestlast. Esimene ülemaailmne eestlaste kokkutulek toimus 1972. aastal Torontos ning sellest ajast on kokkusaamised toimunud järjepidevalt.
Lätis elab ametlikel andmetel ligi 3000 eestlast, sinna hulka pole arvestatud Lätis asuvate Eesti äriesinduste töötajaid. Aktiivselt tegutseb segakoor Leelo, osaledes kõikidel Eesti laulupidudel. Tegutseb 157 õpilasega Riia eesti kool, mis tahab sirguda keskkooliks. Töötavad keelekursused, tõlkebüroo, noorteklubi, raamatukogu. Tähistatakse nii Läti kui ka Eesti riigipühasid ja emakeelepäeva. Kord kuus toimub Läti Raadios eestikeelne raadiosaade Eesti uudistest ja seltsist. Jaani kirikus on iga kuu emakeelne jumalateenistus. Läti Eesti Selts on 1996. aastast Ülemaailmse Välis-Eesti Kesknõukogu liige ja tihedad sõprussuhted on paljude Eesti seltsidega üle maailma.
Korraldajad on mõelnud ka sellele, et Eestist võiks naaberriiki võimalikult palju inimesi sõita. Nii väljuvad ettetellijatele 26. juuni õhtul ja 27. juuni varahommikul Tallinnast Riiga ESTO bussid. 30. juunil ja 1. juulil, soovi korral ka 2. juulil väljuvad ESTO bussid Riiast Tallinnasse, taas vaid ettetellijatele. Bussipileti hind ühes suunas 10 eurot.
Sirje Semm

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)