Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Eestis saab näha imettegevat ikooni Helsingist

11.01.2012 | | Rubriik: Kirikuelu

Jumala­ema Kozel­štšani pühakuju, mis asus Helsingi Uspenski katedraalis.Sama ikoon pärast restaureerimist, varguse tagajärjel on sellelt kaduma läinud hinnaline kate. 2 x Aristarkos Sirviö

13.–15. jaanuarini on Eestis jumalaema Kozelštšani pühakuju, mis asub Helsingi Uspenski katedraalis.

Tegu on koopiaga Ukrainas asuvast pühapildist. Algselt paiknes ikoon Viiburis, sõja ajal toodi aga Helsingisse. Pühakuju on saanud kuulsaks paljude imetegude poolest, nagu näiteks tervendamine.
Õigeusklikud usuvad, et Jumal avaldab oma väge ja teeb tunnustähti muu hulgas ikoonide, pühakusäilmete ja teiste pühade esemete kaudu. Seejuures ikooni austatakse, kuid ei kummardata ega teenita nagu Jumalat.
2010. aastal varastati ikoon katedraalist ja oli pool aastat kadunud. Siis tunnistas varas, kes oli vahepeal vangi pandud, teo üles ja kõneles uurijatele, kuhu ta oli pühapildi peitnud – see oli Turu lähedal maasse kaevatud.
Paberile trükitud ja puualusele liimitud pühapilt leiti ja oli hoolimata niiskes pinnases veedetud ajast äärmiselt hästi säilinud. Kadunuks jäi vaid hinnaline hõbekate ja enamik tänuannetusi, mis olid pildile kinnitatud.
Sel suvel toodi ikoon pärast restaureerimist ristikäikude ja palvuste saatel tagasi Helsingisse ja nüüd saab teda näha ka Eestis EAÕK kolmes piiskoplikus peakirikus.
Reedel, 13. jaanuaril, kui EAÕK tähistab esimese Eesti piiskopi, 1919. a enamlaste käe läbi märtrisurma surnud püha Platoni ja kaaskannatajate mälestust, on jumalaema Kozelštšani ikoon Tallinna Issandamuutmise peakirikus (liturgia algab kell 10). Laupäeva, 14. jaanuari hommikul on ikoon esil liturgia ajal Tartu Uspenski kirikus (kella 10st) ja õhtul (kella 17st) Pärnu Issandamuutmise katedraalis. Pühapäeval, 15. jaanuaril on ta austamiseks väljas Tallinna püha Siimeoni ja Anna katedraalis (liturgial kella 10st).
Eesti õigeusklikele on suur rõõm ja õnnistus saada austada seda imettegevat pühakuju. Oleme väga tänulikud Soome Õigeusu Kirikule ja selle Helsingi kogudusele, kes olid lahkelt nõus ikooni külaskäiguga Eestisse. Pühakuju toob Maarjamaale Helsingi õigeusu eripreester Markku Salminen saatjatega.
Eesti Apostlik-Õigeusu Kirik

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)