Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Eesti õigeusu kirikul tähtsad päevad

14.01.2009 | | Rubriik: Uudised

Piiskop Eelija

Eesti Apostlik-Õigeusu Kirikus pühitseti neil päevil kaks piiskoppi ja homme tähistatakse pidulikult märterpiiskop Platoni ja teiste Eestimaa märtrite mälestuspäeva.
Kui seni täitis apostlik-õige­usu kirikus Tallinna, Tartu ning Pärnu ja Saare piiskopkonna juhi ülesandeid kirikupea metropoliit Stefanus, siis nüüdsest on kirikul kokku kolm piiskoppi. Möödunud aasta juunis valis kiriku täiskogu ametisse kaks piiskoppi, kelleks osutusid vaimulikud Eelija ja Aleksander. Otsuse kinnitas oktoobris Konstantinoopoli patriarhaadi Püha Sinod.
Möödunud oktoobris pühitseti vaimulikunimega Eelija (kodanikunimega Ott Ojaperv) arhimandriidiks ja laupäeval, 10. jaanuaril piiskopiks Tartu Jumalaema Uinumise Uspenski kirikus, mis nüüdsest on tema katedraalkirikuks. Varem teenis piiskop Eelija Viljandimaal asuvaid Karksi-Nuia, Arussaare ja Tuhalaane kogudust. Ta on Tartu ülikooli doktorant.
Kaks päeva hiljem, 12. jaanuaril pühitseti Pärnu Issandamuutmise kirikus piiskopiks Aleksander (Hopjorski), kes on arhimandriit 2000. aasta detsembrist. Aleksander teenis Luhamaa ja Meeksi kogudust, tema katedraalkirikuks on nüüd Pärnu Issandamuutmise kirik. Mõlemad jumalateenistused muutis eriti pidulikuks Soomest, Belgiast, Kreekast, Konstantinoopolist ja Küproselt saabunud külalispiiskoppide osavõtt. 
Esimese suure ülesandena uues ametis teenivad vastselt pühitsetud piiskopid pühale Siimeonile ja naisprohvet Hannale pühitsetud kirikus Tallinnas 15. jaanuaril, kui mälestatakse märterpiiskop Platonit ja teisi Eestimaa märtritreid. Siis antakse üle ka Püha Platoni III järgu ordenid, mille sel aastal saavad 13 inimest. Kaasa teenivad Eestisse saabunud külalispiiskopid.
Piiskop Platoni ja preestrid Nikolai ning Mihhaili mõrvasid bolševikud 1919. aastal Tartu Krediidikassa keldris. Kõik kolm mõrvatut kanoniseeris õigeusu kirik pühakuks augustis 2000.
Nüüdseks on Eestis lisaks luteri kiriku kolmele piiskopile sama palju piiskoppe apostlik-õigeusu kirikul, üks piiskop on Moskva patriarhaadi õigeusu, roomakatoliku ja kaks kristlikul nelipühi kirikul.

Rita Puidet

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)