Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Eesti lipu 130. aastapäeva tähistamisest

04.06.2014 | | Rubriik: Uudised

eesti_lipp_2Otepääl 1884. a sinimustvalge lipu õnnistamise 130. aastapäeva tähistatakse Eesti lipu päeval, 4. juunil mitmel pool Eestis.
Tallinnas on kl 7 Toompeal lipu pidulik heiskamine Pika Hermanni torni. Riigikogu esimees Eiki Nestor kingib kandelipu Eesti Lipu Seltsile, Põltsamaa ühisgümnaasiumile ja Sindi gümnaasiumile. Peapiiskop Andres Põder võtab sõna ja õnnistab lipud. Kl 7.30–15 saab käia Eesti lipu juures Pika Hermanni torni tipus.
Otepääl kogunevad kl 15.45 rongkäigulised Lipuväljakule, kust liigutakse kl 16 kirikumõisasse. Kl 16.20 on kirikumõisas lipuheiskamise tseremoonia ja kuulutatakse välja lipu lugu tutvustava bareljeefi ideekonkursi võitja ning laste ja koolinoorte loomekonkursi «Minu sinimustvalge Eesti» võitjad. 28. mail valis uue bareljeefi ideekonkursi žürii Otepääl parimaks töö märgusõnaga «Sinimustvalge».
Uus bareljeef kinnitatakse kirikuaia postile. Žürii esimees Tõnis Lukas ütles, et konkurss õnnestus igati. Ta sõnas, et edaspidi moodustab «pastoraadi kompleks oma lipumuuseumi ja Jakob Hurda monumendiga ning kirik oma seniste, 1934. aastast pärit bareljeefide ja uute, kirikuaia postidele rajatavate bareljeefidega ühtse terviku. Kogu Otepää kõneleb meile sinimustvalge ajaloost».
Kl 17 alustab ajaloolise Kinsli kõrtsi juurest oma teekonda Otepää kirikusse hobuvanker algupärase rahvuslipu koopiaga ratsapolitsei saatel. Kl 18 on kirikus kontsertjumalateenistus. Teenib õpetaja Marko Tiirmaa.
Põltsamaal algab kl 10.30 ühisgümnaasiumi eest lavastus «Lipu sünd» ja lõpeb kunagise kihelkonnakooli juures kl 11.15. Tänavatel liikudes ja lipu sünnilooga seotud hoonete juures peatudes mängitakse näitemänguliselt läbi sinimustvalge lipu sünnilugu. Lavastuse käigus avatakse Beermani lipuväljak. Kl 12 on kultuurikeskuses konverentsaktus. Ettekande peavad Trivimi Velliste, Urmas Saard, Küllo Arjakas, Tõnu Tannberg. Musitseerivad Põltsamaa ühisgümnaasiumi ja muusikakooli noored.
Pärnus algusega kl 18 kaunistavad Rüütli platsi 130 kandelippu.
ETVs on kl 20.25 saade «Sinine ja must ja valge» (1991).

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)