Esileht » Teated ja Kuulutused » Teated »

Eesti Laulu Pidu – pilk 100 aasta tagusele laulupeole

18.05.2010 | | Rubriik: Teated

 22. mail kl 19 peetakse Tartus Maarja kirikus (fotol) Eesti Laulu Pidu, mis tähistab 100 aasta möödumist 7. üldlaulupeost 1910. aastal.
Ajaloohõngulisel kontserdil tulevad esitamisele sajand tagasi Tallinna laulupeol kõlanud eesti autorite laulud ja tolleaegne puhkpillimuusika.
Eesti Laulu Peo idee autor on meeskoori Akadeemiline Emajõgi dirigent Karin Raamat, kes leidis mõttekaaslased Tartu Laulupeomuuseumist  ja naiskoorist Emajõe Laulikud. Lisaks korraldavatele kooridele esinevad Tartu Akadeemiline Meeskoor, puhkpilliorkester Tartu ning Tartu Tamme gümnaasiumi vilistlaste segakoor ja puhkpilliorkester.
«Soovime kontserdiga avaldada austust meie esiisade entusiasmile ja visadusele laulupidude läbiviimisel. Eesmärk on anda võimalus inimestele tunnetada mõneks ajaks 100 aasta tagust kultuurihõngu,» ütlevad korraldajad.
1910. aasta laulupidu sai teoks tänu Estonia seltsile, kes otsis toetust uue teatrimaja ehitusele ning laulupeoga tähelepanu ka saavutati. Samas kujunes 1910. aasta  laulupidu muusikalises mõttes uuenduslikuks, kuna esmakordselt koosnes kava eesti heliloojate loomingust. Esmakordselt kõlasid A. Kapi, R. Tobiase, M. Lüdigi ja M. Saare teosed.
Kui koorid asusid 2010. aastal repertuaari omandama,  siis ilmnes, et tegemist on üsna nõudliku ja otsingulise muusikaga, mis on põnev ja nauditav ka tänapäevasele kuulajale.
Eesti Laulu Pidu toimub uuenduste ootel Maarja kirikus, millest laupäevaks kujundatakse kaunis kontserdipaik. «Kummastav tunne on laulda sellise vastuolulise looga paigas, kus sedavõrd tähtis on olnud hool kord hinge, kord ihu eest… kus altar veel puudub, aga korvpalliplatsi tähistavad jooned on põrandal veel alles. Kõla on kirikul küll väga hea,» kirjeldab kontserdipaika meeskoori Akadeemiline Emajõgi liige Ants Johanson.
Kontserti saab jälgida kodulehe www.tartu.ee  ja mobiiltelefonis EMT mobiiliportaali kaudu.
Nele Nemvalts

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)