Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Eesti kunsti suurmehe Jüri Arraku juubelinäitus

14.12.2011 | | Rubriik: Kultuurielu

Vana testamendi motiividel loodud õlimaali «Mooses lööb kaljust vee» (2Ms 17) üle arutlevad kunstnik Jüri Arrak ja kaitseväe juhataja brigaadikindral Riho Terras. Viktor Burkivski
Kui sajandivahetusel koostati loetelu sajast inimesest, kelle töö ja isiksus on 20. sajandi Eestit enim ilmestanud, pääsesid nende hulka ka kümme kunstnikku: Amandus Adamson, Jüri Arrak, Jaan Koort, Ants Laikmaa, Konrad Mägi, Evald Okas, Kristjan Raud, Günther Reindorff, Anton Starkopf ja Eduard Viiralt.
Jõulukuu 7. päeval avati Tallinna Kunstihoone galeriis Jüri Arraku 75. sünnipäevale pühendatud näitus «Vertikaal ja horisontaal». Paljudele kohalolijatele peetud kõnes lausus kunstnik, et tegu on ka omalaadse aruandenäitusega. «Esimene näitusesaal on nagu horisontaalne puu, mis tähistab inimestevahelisi suhteid. Teine saal on nagu vertikaal, see tähendab suhet inimese ja Jumala, kõrgema vaimsuse vahel. Horisontaal ja vertikaal on sümboolne ristimärk, kus kohtuvad kaks erisuunalist pürgimust,» sõnas Jüri Arrak.
Näitusel on vaadata ka maal «Viimane õhtusöömaaeg», mida kunstnik on loonud viimased neli aastat.
juubelinäitus Arraku tuntud tööde ja uute üllatustega on otsekui osake advendivalgusest, mis on laotunud üle jõuluootuses Eestimaa.
Jüri Arraku kunst on mõjutanud ka muusikat. Novembris kõlasid Nigulistes kirikukontserdil esiettekandes uudisteosed, mis inspireeritud Arraku loomingust.
Eesti Kirik

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)