Slava Ukraine
Esileht » Arvamused » Arvamus »

Eesti Kirik puhkab pisut

26.06.2002 | | Rubriik: Arvamus, Kolumn

Heade tulemusteni jõudmine nõuab aastatepikkust pingutust. Olgu muusikas, teaduses, puusepatöös, kirikus või ka ajakirjanduses. Tavaliselt tuleb seejuures läbida ka mitmeid ebaõnnestumisi ja tagasilööke, millest hoolimata ei tohi alla anda, käega lüüa ega loobuda. Ei tohi jätta pooleli, vaid tuleb leida endas jõudu pingutusteks ka rutiinsel ja hallil päeval. Kes nii teeb, jõuab kunagi ikka hea tulemuseni.
Kui oled andnud oma parima, oled teinud tublit tööd päeva, nädala või aasta, siis sellest piisab ja oled puhkuse ära teeninud – Jumala seatud rütmi järgi saad puhkust vastavalt ühe öö, hingamispäeva või ühe kuu. Ning seejuures piisab, kui oled andnud OMA parima.
Olla kõigist parim on vaid harva võimalik ning ka siis vaid hetkeks. Isegi maailma parimaks Vormel 1 sõitjaks peetav Michael Schumacher on öelnud, et igal võidusõidul otsustatakse uuesti, kes on parim ning võitja on parim vaid järgmise korrani. Kunagisest parimast on saanud vaid statistika ja ajalugu.
Et oma ajule puhkust anda, olen püüdnud panna paberile kirja kõik asjad, mis vajavad tegemist. Muidu kipub liiga palju energiat minema kõige tähtsamale ning vähem tähtis kaob meelest.
Kõige pingelisemaid asju ma tavaliselt peast päris välja ei saa – näiteks magistritöö kaitsmise eel nägin mitmel ööl oma kaitsekõnet ka unes, rääkimata sellest, et vabadel hetkedel läksid mõtted tahtmatult ikka sellele, mida ja kuidas öelda.
Kuid üldjoontes saab aju puhkust sellest, mis on paberil. Aeg-ajalt võtan nimekirja ette, tõmban tehtud asjad maha (mis on suurt rahulolu pakkuv tegevus!) ning võtan ette järgmised. Nüüd olen paberile pannud ka plaanid nii sügiseks kui ka selleks, kuidas suvel puhata.
Et uuel hooajal taas vormis olla, vajame vahepeal aega tehtu üle järelemõtlemiseks ning vaimseks ja füüsiliseks «tankimiseks». Puhkus on selline Koguja aeg, kus me saame näha, mis on olnud tühi vaev ja mis mitte, milliseid kive tasub veel kokku koguda ning millised kogutud kivid tuleks hoopis laiali loopida.
Jeesus ütles rahvale: Tulge omaette üksildasse paika ja puhake pisut (Mk 6:31). Juulikuus leht ei ilmu, sest Eesti Kiriku toimetus läheb ja puhkab pisut. On selleski puhkuses oma osa mõtisklusel selle üle, kuhu oleme jõudnud ning kuidas minna edasi ehk taastumine ja ettevalmistus uueks hooajaks.
Alar Kilp

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)