Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Eesti Kirik küsib

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Kantsler Urmas Viilma, väidate 5. augusti Eesti Kiriku juhtkirjas, et koguduste ühendamine ja nn kobarkoguduste tekkimine EELKs on hädavajalik. Millele tuginete taolist otsust ette valmistama hakates?
Urmas Viilma: Eelmise aasta lõpus ja käesoleva aasta alguses viidi kõigis EELK kogudustes läbi juhtorganite valimised. Mitmes koguduses oli väga tõsiseid probleeme valitavasse nõukogusse või juhatusse kandidaatide leidmisel, sest takistuseks osutus kandideerima nõustuvate liikmete puudumine.
Oli ka kohti, kus valimised pidi edasi lükkama, sest täiskogu liikmed ei tulnud valimisteks kohale. Küsin: kui vastutustundlik on selliste koguduste formaalse ja juriidilise tegevuse jätkamine iseseisvate kogudustena?
Lisan, et eelmisel aastal ei kogunenud 13 koguduses nõukogu/täiskogu ühelgi korral. Kuues koguduses ei käinud kordagi koos ka juhatus. 23 koguduses tuli juhatus kokku vaid ühel korral ja olen millegipärast kindel, et seegi kogunemine oli vaid formaalsete, seadustest tulenevate ülesannete täitmise fikseerimiseks.
Eesti Kiriku lugejad, kelle hulgas on arvatavasti palju ka koguduste juhtorganite liikmeid, võivad küsida, kas olukord on tõesti nii hull, et peame hakkama iseseisvaid kogudusi sulgema. 2008. aasta aruannete alusel on EELKs 21 kogudust, kus ei toimunud eelmisel aastal ühtegi ristimist ega ka konfirmatsiooni (s.t kumbagi).
29 koguduses ei antud ühtegi tundi leeriõpetust (kuigi mitmes neist siiski leeritati); 60 koguduses puudus igasugune töö lastega. Loomulikult oli neid kogudusi, kus leeritati või ristiti vaid paar inimest, veelgi rohkem.
Nende näitajate peale võiks mõne sellise koguduse liige osutada süüdistavalt vaimulikule või siis vastata, et kui kogudusel puudub oma õpetaja, ei saagi ju eeldada suurt ristimiste ja leeritamiste arvu. Jah, selles on oma tõde. Kuid oma õpetajat ei saa kunagi endale lubada kogudus, mille aastaeelarve jääb alla 100 000 krooni. Selliseid kogudusi on EELKs  35.
Olen seisukohal, et vähemalt 15–20 kogudust EELKs peaksid ühinema lähema kolme aasta jooksul, et järgmised juhtorganite valimised aastail 2012–2013 saaks viia läbi juba ühinenud kogudustes.