Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Eesti Kirik küsib

17.06.2009 | | Rubriik: Kirikuelu

Milliseid kodutöid teete koos lastega?
  Margit Lail, Kanepi koguduse õpetaja:
Meie peres on kujunenud nõnda, et teeme kõik majapidamises vajalikud tööd oma perega, sh ka remondi- ja ehitustööd, ja lapsed teevad kõike kaasa, igale leiab jõukohast tegevust toas ja aias. Lisaks on tööd, mida ainult lapsed teevad, näiteks marjakorjamine suvel.
Põhjenduseks on esmalt see, et oleme ise kasvatatud tööd tehes. Ka on suures peres väga palju tegemisi, kahel inimesel nendega toime saada on paras pingutus. Kõige olulisem on aga kasvatuslik moment: arvan, et tööd tehes saab laps kogemuse asjade toimimisest ja õpib nägema tervikut, seda, et temast sõltub midagi ja et tööd tehes on võimalik näha tulemust. Töö on elu loomulik osa ja kasvatab lapse iseseisvaks, lisaks annab distsipliini ja kohustuste täitmise eest vastutamise oskuse.
Meie peres on teadmine, et vaba aega saab meelepärasel viisil kasutada siis, kui kohustused on täidetud, nii õpitakse ka oma aega jagama.
Ilmselt paljude vanematega sarnaselt olen vahel seisukohal, et mina olin omal ajal palju tublim, ja sageli on lihtsam asjad ise ära teha kui lapsi juhendada ja sundida, kuid aja jooksul olen saanud kogemuse, et õpetamine tasub end ära. Minu töö iseloomu tõttu on vajalik, et suuremad lapsed suudaksid kas või näiteks toiduvalmistamisega toime tulla.

 

Miina-Liisa Kuusemaa, Puhja koguduse organist:
Meie kodus on praegu kasvamas üheksa-aastane poiss ja tüdrukud, kel vanust seitse, viis ja kolm aastat.
Peres sirguv noormees tööpuudust ei tunne. Koos isaga võtavad kordamööda tolmuimejaga tolmu, söödab oma kassi, valvab väiksemaid õdesid. Paar korda nädalas toob kolme- ja viieaastast õde lasteaiast koju. Koos isaga raiuvad talvepuid, parandavad jalgrattaid ja muid katkiminevaid asju, vahel käivad koos ja eraldi poes. Mõnikord paneb poeg pesu kuivama ja korjab ära.
Aias saeb kuivanud puid, tassib oksi, riisub lehti ja põletab neid, kaevab maad. Teeb sellepärast, et ise tahab ja nii suure pere puhul pole kellelgi võimalust niisama passida. Meelistegevuseks on akende pesemine, seda teeb täitsa korralikult ja vahel koos klassivennaga ning ka koguduse ruumides. Möödunud nädalal pesi näiteks kiriku põrandat. Aga kitarriõpetaja on töörohkuse üle pahane, sest see rikub käed ära.
Tüdrukud koristavad iga päev kööki, viivad mustad nõud nõudepesumasinasse panekuks, pesevad laua ja pühivad põranda. Kolmeaastane päris üksi ei tee, vaid koos õdedega. Küll on aga tema ülesandeks jalanõude korralikult rittapanek koridoris.
Koos korjatakse kodujänesele ja tšintšiljale rohtu, puure puhastatakse koos vennaga. Kevadel tegid lapsed neljakesi endale ise sibulapeenra.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)