Slava Ukraine

EELK külalised Ameerika idakaldalt

17.09.2008 | | Rubriik: Määratlemata

Täna saabub Eestisse visiidile ELCA (Evangelical Lutheran Church in America) Delaware’i-Marylandi sinodi delegatsioon.
Sinodi üheksaliikmeline delegatsioon viibib Eestis 22. septembrini, seejärel siirdutakse sõprade juurde Tampere piiskopkonda Soomes ning tagasi koju sõidetakse alles septembri lõpus.
Külaliste päevad Eestis on mitmekesiselt sisustatud. Tallinnas kohtutakse peapiiskop Andres Põderiga ning külastatakse Peeteli kiriku sotsiaalkeskust, seejärel sõidetakse Tartusse, Paidesse ja Saaremaale. Pühapäevasel jumalateenistusel Kihelkonna kirikus jutlustab külalisena õpetaja Matt­hew Fuhrman.
Evangeelne Luterlik Kirik Ameerikas moodustati 20 aastat tagasi kolmest kirikust / kirikute liidust: Ameerika Luterlik Kirik (The American Lut­heran Church), Evangeelsete Luterlike Kirikute Ühendus (The Association of Evangelical Lutheran Churches) ja Luterlik Kirik Ameerikas (The Lutheran Church in America).
4,8 miljoni ristitud liikmega on ELCA suurim luterlik kirik Ameerikas. 10 470 kogudusest on moodustatud 65 sinodit. ELCA keskus asub Chicagos, juhtiv piiskop on Mark S. Hanson, kes on ühtlasi ka Luterliku Maailmaliidu president.
EELK partnersinodiks on USA idaosas asuv Delaware’i-Marylandi sinod. Sinodis on 183 kogudust ligikaudu 90 000 ristitud liikmega. Sinodi keskus asub Baltimore’is. Sinodi piiskopiks on alates 2000. aastast H. Gerard Knoche. Lisaks EELK-le on sinodi partneriteks veel Soome kiriku Tampere piiskopkond ja Evangeelne Luterlik Kirik Tansaanias.
EELK ja Delaware’i-Marylandi sinodi vaheline sõprus on kestnud aastaid. Iga kahe aasta järel korraldatakse vastastikuseid külaskäike. Piiskop Knoche osales peapiiskop Andres Põderi ametissepühitsemisel 2005. aastal. Sinod on toetanud Usuteaduse Instituudi, Peeteli kiriku sotsiaalkeskuse, Kuressaares varjupaiga Laurits ning laagrikeskuse Talu tegevust.
2006. aasta septembris käisid koos Tampere piiskopkonna delegatsiooniga Ameerikas külas EELK esindajatena Urmas Viilma, Kadri Lääs, Algur Kaerma ja Rene Reinsoo (vt lähemalt Mari Paenurme artikkel «Kohtumised üle Atlandi» Eesti Kirikus 18. okt 2006).

EK

7 kommentaari artiklile “EELK külalised Ameerika idakaldalt”

 1. Julius Kört ütleb:

  Kui jälgida USA usuhullust, siis on muidugi ainus asi loota, et vähemalt luterlik kirik seal pole fanaatiline hull,vaid sügavalt usklikest koosnev liit.Muidugi on tore, kui saame toetust välismaalt, kuid see seob ja paneb andjate taldu lakkuma.Vaesus pole häbiväärne, häbiväärseks muutub ta siis, kui iga hinna eest thetakse rikkaks saada ning seetõttu hakatkse roomama selle maailma vägevate ees.

 2. Lugeja ütleb:

  Jumala taldu pole vaja lakkuda.

  Laps ei näita üles armastust oma isa vastu, kui isa taldu lakub. Pigem on ta siis isale mitte laps, vaid alandlik lömitav koer.

  Küll näitab laps üles armastust isa vastu, kui püüab olla isa sarnane.

  Niisama on inimese ja Jumalaga.

 3. Lugeja ütleb:

  Julius, teie kirjutasite siin:

  “Jumala taldu lakkuda pole häbiasi”:

  On küll häbiasi.

 4. Anonüümne ütleb:

  Jah aga koerukesed elavad ju sellest mis isandate laualt kukub ja isandad elavad Armeerikas kus kõik asjad on tehtud armeeritud betoonist.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)