Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Domus Petri Kogu aitab elada ja õpetab elama

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Toasooja koguduse metsa puudest. Saega on ametis Allan, teda aitavad kirikumees Vello ja tööharjutuses osalev Sergei.

Valga Peetri-Luke koguduse juures tegutseb mittetulundusühing Domus Petri Kogu, mille tegevjuht on Ester Liinak. Ühing on registreeritud möödunud aasta kevadel ja tegutsenud aktiivselt umbes aasta.

Mõtte taga luua koguduse juurde mittetulundusühing on möödunud aasta jaanuarist Valga Peetri-Luke kogudust teeniv õpetaja Heino Nurk, kes hakkas ümber organiseerima pastoraadis tegutsenud nn diakooniamaja. Kogudus on mittetulundusühingu juriidiline liige ja üks asutajaliikmetest. Mittetulundusühingu palgal on kolm inimest, lisaks lepingulised töötajad erinevates projektides. Seljataga on aasta pingsat tööd ja on aeg uurida, millega ühing tegeleb.
Soe kõhutäis
Domus Petri Kogu tegevjuht Ester Liinak ütleb, et endiselt jätkatakse koostööd linna sotsiaalabiametiga ja pakutakse supiköögiteenust. Igal tööpäeval käib majas söömas umbes kolmkümmend inimest. See hoiab maja iga päev käigus ja on oluline selles mõttes, et Valga linnas kõnesolevat teenust mujal ei pakuta.
Et söögikoht on avalik, on täidetud vajalikud veterinaaria- ja toiduameti ettekirjutused. Poolteise aasta jooksul on majas jõudumööda remonti tehtud – üle saja aasta vana pastoraat on korras ja puhas. Viimasena remonditi eeskoda – tulijat võtab praegu vastu värske värvi lõhn.
Ester Liinak arvab, et vanasse hoonesse moodne remont ei sobi. «Olen isiklikult seda meelt, et peent restorani siin majas etendada ei tasu. Seltskond, kes siin käib, on vaesem, lävepakk ei saa olla liiga kõrge. Aga kui ümbrus on meeldivalt puhas, distsiplineerib see meie külastajaid ja siis on ka töötajatel hea olla,» ütleb Liinak.
Aitab suureks kasvada
Vanemate ülesandeks on aidata oma lastel suureks kasvada. Aga vahel jääb vanematel selleks tahtmisest, võimalustest ja võib-olla millestki veel puudu. Juba koguduse eelmise õpetaja Peep Audova ajal pakuti lastele koolivaheajal majas tegevust. Nüüd on selles vallas toimunud muutused ja töö lastega hoogustunud.
Kuigi midagi atraktiivset, näiteks võimalust batuudil hüpata, pole, võib joonistama või kodu ja kooli mängima tulla igal ajal. Suvisel koolivaheajal peeti siin paarinädalast fotolaagrit.
Fotograafiaga tegelemiseks muretseti kaamerad, suurendusaparaat, filmid, kemikaalid, paber – laagris osalenud kümmekond poissi ja tüdrukut sai noorte kunstnike abiga pildid algusest lõpuni ise valmis teha. Osa valminud töid oli Valga kultuurikeskuses näitusel.
Need vahetud ja emotsioonidest kantud mustvalged fotod valgalastest on vaatamist väärt. Laagrit toetasid Kanadas elav väliseestlane Jüri Wallner, linna- ja maavalitsus ning hasartmängumaksu nõukogu. Ostetud vahendid jäävad ootama järgmist laagrit.
Kevadel töötati hasartmängumaksu nõukogu kaudu finantseeritud projekti «Suureks kasvamise klubi» raames Kurepesa lastekodu põhikooliealiste lastega. Iga nädala lõpus saadi paariks tunniks kokku, et pakkuda igapäevasele õpetajate ja kasvatajatega suhtlemisele alternatiivi. Koos harjutati näiteks lipsusõlme tegemist, laua katmist, õpiti lauakombeid, peeti spageti- ja grillipidu.
Juunis sõideti aga kaheksa lapsega Jurmalasse veeparki. Lastega koos arutati, kuidas oleks otstarbekas sõiduks eraldatud eelarvet kulutada, mida endale lubada ja mida mitte. «Need lapsed saavad aru, et raha ei kasva puu otsas, nende taskuraha on 50 krooni kuus. Arutame ja arvutame koos, õpime, kuidas paremini toime tulla,» ütleb Ester Liinak. Töö lastekodulastega jätkub.
Kui töölkäimist tuleb õppida
Mittetulundusühing teeb koostööd ka tööturuametiga ja viib läbi Euroopa Sotsiaalfondi rahastatavat tööharjutust pikka aega, üle aasta tööta olnud inimestele. Äsja lõppes kuuekuuline tööharjutus ja lähiajal alustatakse tööd uue grupiga. Töö on raske, sest grupis on ka alkoholiprobleemiga inimesi, kes toetuse päeval kas ei ilmu tööle või on napsitanud. Siis tuleb neid veenda lahkuma ja teisel päeval uuesti tulema.
«Minu jaoks on esmaselt oluline, et inimene tuleks õigeks ajaks, s.o kella üheksaks, ja kainena. Eesmärk ei ole hirmsat moodi tööd teha, vaid harjuda tööd tegema ja tööl käima,» selgitab Estar Liinak. Ka sisaldab tööharjutus nõustamist ja auditoorset tööd.
Hommik algab kohvijoomise ja vestlusega eelmisest päevast, käesoleva päeva ülesannetest, aktuaalsetest päevaküsimustest ja muust. Pakutava kohvi hindabki Ester Liinak omamoodi motivaatoriks, mis töötud hommikul pastoraati toob. Ka aitab taoline vestlusring luua grupitunnet.
Tööharjutajad teevad köögis majapidamistöid, koristavad maja ja selle ümbrust – ühesõnaga teevad igapäevaseid koristustöid, mis on igati jõukohane ega nõua erilisi oskusi.
Mai alguses jagas Domus Petri Koda diakooniatöötajatele oma kogemusi tööharjutusest seminaril «Pikk ja väärtuslik tööelu».
Oluline on suhtumine
Kui iga pühapäev koguneb kirikusse jumalateenistusele 30–40 inimest, siis pastoraadis käib iga päev sama palju ja vähesed neist lähevad kirikusse. Need on kui kaks eraldi kogudust ning ühele neist antakse jumalasõna tunda oma tegude ja suhtumise kaudu, mitte ei räägita Jumalast. Ei eeldata, et inimesed tulevad jumalasõna kuulama. Ester Liinak tunnistab, et vahel on kõrvupaitav kuulata, kuidas nende suhtumine ja hoidmine on kellelegi oluline olnud.
Töö pastoraadi juures – supiköök, tööharjutus ja lastega tegelemine – distantseerib sotsiaaltöö koguduse vaimulikust elust. Ester Liinak tunnistab, et kahjuks pole koguduses käivitunud pühapäevakool, sest pole tegijat. Kas mõni teine kogudus Valga eeskuju saab järgida, ei tea, sest vaja on vastavat kapatsiteeti, aga kindlasti saab siis teha midagi muud, arvab Ester Liinak.

Rita Puidet

Hetk laste fotonäituse avamiselt Valga kultuuri- ja huvialakeskuses 16. septembril. Fotod: Ester Liinak  Ester Liinak