Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Delegaatidel on, millest rääkida

08.12.2009 | | Rubriik: Kirikuelu, Uudised

Villu Jürjo ja Jüri Pallo (paremal) 27. mail 1990 Põlvas kahe hingekarjase Schwartzi ja Oldekopi mälestuskivi avamisel. 11.–12. märtsil 1990 pidas oma I istungjärku Eesti Kongress, kes kuulutas end seadusliku riigivõimu taastajaks.
Selle sündmuse 20. aastapäeva lävel on Los Angelese eesti koguduse õpetaja Jüri Pallo pöördunud mitme poliitiku poole ja teinud ettepanekuid päeva tähistamiseks. Viimane kohtumine Mart Laariga, kes külastas Ameerika läänerannikul elavaid eestlasi, julgustas teda pöörduma kirjaga Tunne Kelami poole.
«Eesti Kongressi 20. aastapäeva kõrgpidulikkus pole minu meelest mõistlik. 24. veebruaril on just toimunud Presidendi vastuvõtt glamuuriga. Seltskonnaajakirjandus räägib kleitidest, briljantidest, aga Eestis on ligemale sada tuhat töötut! Eesti Kongressi aastapäev ei ole glamuuripidu, vaid peab olema Sõnumipidu. Kongressi endistel delegaatidel on palju öelda. Sõnal on vägi, sõnaga aidatakse inimest ning otsitakse tulevikuväljavaateid. Minu nägemuses on Eesti Kongress ellu äratada selleks päevaks. Juhatada seda nagu töökoosolekut,» kirjutab Jüri Pallo.
Vastuse sai ta Kadri Koplilt, Tunne Kelami büroo juhatajalt, kus öeldakse, et Pallo ettepanekud edastatakse korraldustoimkonnale, kuhu kuuluvad Eve Pärnaste, Trivimi Velliste, Tunne Kelam ja Vardo Rumessen.
Vastusest selgub, et Estonia teatri kontserdisaalis toimub laupäeval, 13. märtsil pidulik aktus, kuhu on lubanud kohale tulla president, peaminister ja peapiiskop. Oodatud on kõik Eesti Kongressi delegaadid. Aastapäevaks valmib ka Jaan Kolbergi käe all dokumentaalfilm.
Kadri Kopli vastusest ei selgu, kas lubatakse sõnavõtte, aga Jüri Pallo leiab, et delegaatidele peab kindlasti andma võimaluse kõnelda. Tema enda kujuteldav sõnavõtt on juba valmis kirjutatud.
Jüri Pallo arvates peaks üritus olema kahepäevane ja kohale tuleks kutsuda kõik elusolevad Eesti Kongressi delegaadid. Eelregistreerimine toimub Interneti teel. Osalejad, kes soovivad võtta sõna, registreerivad end samuti Interneti teel.
Registreerunud tasuvad osavõtumaksu, sest ei soovita teha kulutusi Eesti maksumaksjale. Sponsorite toetus on teretulnud. Sissetulekutest tasutakse ruumide üür. Kõnelejad esitavad oma viie minuti pikkused eelnevalt kirjalikult ette valmistatud kõned kõnetoolist.
«Eesti Kongressi 20. aastapäeva mälestusistung, kokkutulek, sõnavõtud elavdavad eesti rahvuslikku liikumist, aateid, isamaalist kasvatust ja mõtlemist,» leiab kodust kaugel elav vaimulik.

Sirje Semm

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)