Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

Bareljeef sõjas hukkunutele pannakse Oleviste kirikusse

08.10.2008 | | Rubriik: Online artiklid

 

Eesti Rindemeeste Ühendus paigutab mälestustahvli Teises maailmasõjas hukkunud Eesti meestele Tallinna Oleviste kirikusse.

Eesti Rindemeeste Ühendus otsis mälestuskivile kohta 12 aastat, vahendas "Kultuuriuudised".

Lisaks tahvli asukohale on olemas ka selle pronksist kavand.

Eesti Rindemeeste Ühenduse esimees Ilmar Haaviste sõnul on on pühakoda igavikuline hoone ning näitab tulevastele põlvedele tragöödiat, mis tegelikult teise maailmasõja ajal juhtus.

Mälestustahvli kavandi autor on Marje Mee, kes on rahul, et tema töö just kirikusse üles pannakse.

Pronksist bareljeefil hakatakse kujutama kolme Eesti sõdurpoissi Soome, punaarmee ja Saksa armee mundrites, kellest olude sunnil sundvaenlased said. Kolme sõdurpoisi mundritel mälestustahvlil puuduvad sõjaväelised tunnusmärgid, nii hoidutakse Ilmar Haaviste sõnul igasugustest sõimuaktsioonidest.
 

Kaitseminister Jaak Aaviksoo leiab, et bareljeefi teema politiseerimine poleks mõistlik ja ei teeni kindlasti eesti rahva huve. "Vaadakem seda ettevõtmist mõistmisega ja nähkem selles võimalikult vähe poliitikat ja võimalikult palju head tahet," arvas ta.

Kuigi kirik pole Eestis mälestustahvlitele traditsiooniline asukoht, annab see asjaosaliste sõnul meie kiiresti muutuvas maailmas tahvlile toekamat varjupaika.

Aaviksoo sõnul on kirik koht, kus on igati sobilik mälestustahvlit hoida. "Kuidas keegi, aga oma ajalukku vaadates peame tunnistama, et oleme ristirahvaks saanud viimase üheksasaja aasta jooksul, või kaheksasaja aasta jooksul ja seda siin, ma arvan, tuleb ka võtta eelkõige kui mõistmise, lepituse ja rahu otsimise märki," selgitas ta.

Bareljeefi paigalduseks Oleviste kirikusse on suusõnalise nõusoleku andnud kõik institutsioonid – Tallinna Kultuuriväärtuste Amet, Oleviste kirik, tema valdaja Eesti Evangeelne Luterlik Kirik ning kaitseminister. Finantsküsimustes pöördutakse äriringkondade poole.

2 kommentaari artiklile “Bareljeef sõjas hukkunutele pannakse Oleviste kirikusse”

  1. uralin-ukko ütleb:

    Tuleeko taulu ulkoseinään, sivumuuriin vai sisälle?

  2. Anonüümne ütleb:

    manipulatsiooniohvrite mälestusmärk.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)