Esileht » Uudis » Esileht »

Avinurmes meenutati langenud sõjamehi

22.09.2004 | | Rubriik: Esileht, Uudised

Avinurmes tähistati 18. septembril 60 aasta möödumist II maailmasõjas toimunud Avinurme lahingust.
Päev algas Avinurme kirikus, kus avati seinale kinnitatud mälestusplaadid 20.09.1944 samas kirikus mõrvatud sõduritele ja Avinurme meestele, kes hukkusid Eesti Vabadussõjas aastatel 1918-1920.
Mälestustahvlid ja mälestuskivi

Suur kirikusaal oli rahvast tulvil. Pidulikul teenistusel pühitses Vabadussõja mälestustahvli peakaplan kolonel Tõnis Nõmmik, mõrvatutele pühendatud mälestusplaadi pühitses Avinurme koguduse õpetaja Rene Alberi (loe pühitsuskõnet EK 3. lk – toim.). Teenistus lõppenud, suundusid kirikulised õue, et avada mälestuskivi II maailmasõjas langenud eesti sõjameestele.
Mälestusmärk püstitati ühenduse Memento ja Avinurme valla abiga. Sellel on kujutatud leinav naine (ema), kes ootab koju meest (poega). Mälestusmärgi ülaosal ristatud Eesti ohvitseride mõõgad kujutavad eestlaste erinevaid saatusi II maailmasõjas. Kivile on graveeritud tekst: AU LANGENUILE.
Kõned, pärjad ja muu

Kivilt eemaldasid katte kaks endist sõjameest: August Kondoja, kes on teeninud Punaväes eesti laskurkorpuses, ja Ants Kõverjalg, kes võttis omal ajal 17aastasena Saksa sõjaväelasena osa Avinurme lahingust. Mälestuskivi pühitses Mustvee koguduse õpetaja Eenok Haamer. Palve ja õnnistussõnad lausus Tartu praost Joel Luhamets.
Kivi avamise puhul öeldud sõnavõttudes rõhutati vajadust otsida lepitust; jäi kõlama mõte, et andestada võiks nii represseeritud kui ka represseerijad. Teravalt mõisteti hukka valitsuse käitumine Lihula samba eemaldamisel. Mälestuskivi avamise puhul olid kohale tulnud kodutütred, noorkotkad ja kohaliku Alutaguse maleva kaitseliitlased, kelle tulirelvadest kõlasid aupaugud langenud sõjameeste mälestuseks.
Muusikalise panuse sündmuse heaks kordaminekuks andis Avinurme puhkpilliorkester, Tartust kohale sõitnud vabadusvõitlejate koor Uno Uiga juhatusel ja teised. Mälestuskivi jäid ehtima pärjad ja lillevanikud. Pidulike tseremooniate järgselt oli kohaletulnud rahval võimalus süüa sõdurisuppi. Supiköögi eest kandis hoolt Avinurme vallavalitsus.
Õhtupoolikul toimus Avinurme kultuurikeskuses temaatiline ajalookonverents, kus peaesinejaiks olid ajaloolane Hillar Palamets ja mälestuskivide kavandamise ja teostamise eestvedaja, Memento juhatuse aseesimees Heino Jalakas ja emeriitprofessor Ants Kõverjalg. Samas paigas oli avatud temaatiline näitus.
Memento esindaja Enn Tarto sõnul toimusid sündmused Avinurmes südamlikus ja meeldivas õhkkonnas. «Minu arvates oli see igati väärikas üritus,» sõnas Enn Tarto.
Meeli Pärtelpoeg

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)