Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Avati mälestustahvel Eesti eest langenud baltisakslastele

10.09.2008 | | Rubriik: Uudised

Mälestustahvli kiriku tagaseinas pühitses õpetaja Ove Sander. Foto: Tiiu Pikkur

Pühapäeval, 31. augustil avati Nõmme Lunastaja kirikus Vabadussõjas langenud Balti pataljoni liikmete mälestustahvel.
Mälestustahvli pühitses Nõmme Rahu koguduse õpetaja Ove Sander, palvusel teenis kaasa Nõmme Saksa Lunastaja koguduse õpetaja Matthias Burghardt. Pidulikul tseremoonial osalesid välisminister Urmas Paet, Nõmme linnaosa vanem Rainer Vakra, Eesti kaitseväe, Kaitseliidu ja Saksa saatkonna esindajad, arvukalt Nõmme elanikke ja külalisi Saksamaalt.
Balti pataljon loodi 1918. aastal ja sinna kuulusid peamiselt baltisaksa aadlikud. Pataljoni liikmed olid enamjaolt Eesti kodanikud, pataljoni komandokeel oli saksa keel. Pataljon võitles Viru rindel, ka sel ajal, kui Eesti sõjavägi 1919. a suvel lõunarindel Landeswehr’i vastu sõdis, mille moodustasid samuti baltisakslased, pataljoni liikmete endised seisuse-, lapsepõlve-, õpingu- ja teenistuskaaslased.
Õpetaja Ove Sander ütles, et tegelikult on tegemist mälestustahvli taasavamisega, sest enne II maailmasõda oli taoline tahvel Tallinna Mustpeade maja seinal, kust see nõukogude võimu ajal kiiresti kadus. Balti pataljoni mälestuskivi on nüüdseks püstitatud Teaduste Akadeemia õuele Toompeal.
Välisminister Urmas Paeti sõnul on tähelepanuväärne see, kuidas Eesti eest võitlesid üheskoos erinevate rahvuste esindajad, kes pidasid Eestit oma kodumaaks ja kellele oli kallis Eesti vabadus.
Enne mälestustahvli pühitsemist oli Lunastaja kirikus saksakeelne jumalateenistus, kus teenis õpetaja Burghardt, pärastlõunal andis kontserdi vanamuusikaansambel Haabjas.

Tiiu Pikkur

Üks kommentaar artiklile “Avati mälestustahvel Eesti eest langenud baltisakslastele”

  1. Ines Vihk ütleb:

    Võiks ka baltisaksa mõisnikele panna igasse mõisa autahvlid – peksid siiski meid kultuurirahvaks!

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)