Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Auhind anti mälestusmärgi ülesehitajale

10.08.2010 | | Rubriik: Kirikuelu

Rapla lähedal Alu mõisa pargis on avatud mälestusmärk kõikidele purustatud mälestusmärkidele. Selle teo eest pälvis Rapla kihelkonna 13. auhinna Toomas Tõnisson. Mihkel KukkRapla kihelkonna päevadel anti Rapla Maarja-Magdaleena kirikus üle kihelkonna auhind, Maarja-Magdaleena pronkskuju, Toomas Tõnissonile.  
Toomas Tõnisson on kihelkonna aktiivne kodanikukaitse tegelane, sepp, õpetaja ja ellujäämismatkade korraldaja. Tema initsiatiivil avati 26. juunil Alu mõisa pargis mälestusmärk kõikidele purustatud mälestusmärkidele.
See on kokku pandud 30. septembril 1923 Rapla kirikuaias avatud ja 1940. aastal purustatud mälestussamba originaaltükkidest. Sammas oli püstitatud Rapla kihelkonnast pärit Esimeses maailmasõjas ja Vabadussõjas langenute mälestuseks.
Rapla kirikuaias 23. juunil 1989 taasavatud sammas on koopia skulptor Jaan Koorti 1923. aastal valminud sambast.
Purustatud samba tükke kasutati Alu masina-traktorijaama kütusehoidla keldrivundamendis. Hoone valvur avastas need 1961. aastal, ent siis ei olnud aeg saladuse avaldamiseks veel küps.
Kihelkonna auhinda, skulptor Tauno Kangro tehtud Maarja-Magdaleena kuju on üle antud aastast 1998 ja selle esimene saaja oli teoloog dr Evald Saag, kauaaegne koguduse õpetaja.
Sel aastal oli teiseks auhinna nominendiks Rapla koguduse käsitööring, mis on tegutsenud 12 aastat ja esinenud näitusmüükidega veerandsada korda.
Rapla kihelkonna päevade raames paigutati Rapla kihelkonna mälestuskivi, mis on samuti tükk vanast Vabadussõja mälestussambast, Pilistvere kivikangrusse. Seda käisid viimas Rap­la kihelkonna vallavanemad, maavanem Tiit Leier, koguduse õpetaja Mihkel Kukk ja juhatuse esimees Raivo Erm.
Sirje Semm

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)