Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Au ja kiitust laulgu meie hääled

/ Autor: / Rubriik: Määratlemata / Number:  /

27. juunil pühitseb peapiiskop Andres Põder Narva Suurkiriku torni.
Taastatud kirikutorni pidulikuks pühitsemiseks on koguduse organist ja muusikajuht Tuuliki Jürjo koostanud meeleoluka kava. Avamispidustused saavad alguse juba õues, kus kuulatakse tornimuusikat Aavo Otsa puhkpilliansambli esituses.
Narvas kauaoodatud sündmuse puhul võtavad sõna linnapea Tarmo Tammiste ja Ida-Viru maavanem Riho Breivel. Torni pühitseb peapiiskop Andres Põder ja annab torni võtme üle kauaaegsele koguduse juhatuse esimehele Ülo Korjusele. Kontsert-jumalateenistusel saab kuulata põhiliselt muusikat, loetakse palveid ja piiblitekste. Ettekandele tuleb Tuuliki Jürjo spetsiaalselt selleks päevaks kirjutatud teos «Tornimissa». Esitavad Estonia Seltsi segakoor ja solistid. Sõna võtab kultuuriminister Laine Jänes. Tänuteenistusel annab koguduse õpetaja Villu Jürjo isikliku panuse eest kiriku ehitusse üle kolm teeneteristi ja tänukirjad.
Lisaks pühitseb peapiiskop kirikusaali peaaltari, mis on välja raiutud paekivist ja millesse on asetatud karbike Ketsemani aia mullaga. Graniidist altariristi eesti- ja venekeelse tekstiga «Issand, mõtle minu peale, kui Sa oma kuningriiki tuled» annetas Aleksei Kolpakov perekonnaga.
Järgneb vastuvõtt tornis, kuhu oodatakse kutsutud külalisi. Pidustused jätkuvad kogu nädalavahetuse. Laupäeva hommikul on jumalateenistus soome keeles ja õhtul Estonia poistekoori kontsert. Pühapäeval on kaks jumalateenistust: hommikul eesti ja pärastlõunal vene keeles, ning keskpäeval kontsert «Rahvakoraali lummuses».
Narva kirikusse paigutatakse valvekaamera, kogu kirik saab välisvalgustuse. Peterburi firma Tehnosvet loodab tööd lõpetada 27. juuniks.
2004. aastal peidupaigast välja toodud ajalooline kirikukell heliseb nüüdsest taastatud tornis. 9. juunil 1884 pühitsetud Narva Aleksandri kirik sai pommitabamuse 6. märtsil 1944. Säilinud torn õhiti sama aasta 24. juulil. Kirik tagastati kogudusele 1990. aastal, torni ehitustööd algasid novembris 2006 ja läksid maksma üle 30 miljoni krooni, millest Euroopa Liidu toetus on 15 miljonit. Kellatorni kõrguseks koos nelja meetri pikkuse ristiga on 60,7 meetrit ja selle kuuel korrusel avatud muuseumis tutvustatakse Narva kirikulugu. Tõenäoliselt on muuseum avatud teisipäevast laupäevani kella 10–18. Torni on võimalik külastada ka ratastoolis.
Narva Suurkiriku taastamine jätkub. 2000. aasta sügisel kirikut külastanud president Lennart Meri kirjutas koguduse kü­lalis­raamatusse: «Aleksandri Suurkiriku lagedad võlvialused manitsevad meid tööle ja lootusele!» Annetusi kiriku taastamiseks saab teha Narva Aleksandri koguduse arveldusarvele 10562004660000 SEBs.

Rita Puidet