Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Ühiskond »

Arnold Rüütel USA-s

01.02.2006 | | Rubriik: Ühiskond

President Arnold Rüütel viibis viiepäevasel töövisiidil Ameerika Ühendriikide läänerannikul Kalifornia osariigis San Francisco linnas.

«Põhimõtteliselt läks visiit väga korda – hoolimata sellest, et päevase visiidi kõrval tuli ööd pühendada Eesti ajakirjandusega suhtlemisele,» kinnitas Eestisse naastes presidendi avalike suhete nõunik Eero Raun Eesti Kirikule.

Kohtumisel Sunnyvale’i linnapea Ron Swegles’i ja kohaliku kaubanduskoja liikmetega tutvustas president Eesti ettevõtluskeskkonda. Eesti riigipea külastas linnas paiknevaid globaalse tegevusega tehnoloogiaettevõtteid, mida laiemalt teatakse kohanime Räniorg (Silicon Valley) järgi. Ülituntud internetifirma Yahoo! tegevusest andsid ülevaate ettevõtte kaasasutaja David Filo ja tegevjuht Dan Rosensweig, kes väljendasid ka huvi koostöö vastu Eestiga.

Eesti riigipea külastas veel USA rahvusliku kosmoseuuringute keskuse (NASA) Ames’i uuringukeskust, kus tutvustati eeskätt NASA tööd planeet Marsi uurimisel, aga ka koostööd egiptoloogidega.

Kohtumisel Eesti päritolu riskikapitali investori Steve Jürvetsoni ja mitme teise kohaliku majandustegelasega kõneldi võimalikest koostöö valdkondadest ning tõdeti, et Eestil on Silicon Valley’s igati hea maine.

Kalifornia ülikooli San Francisco Mission Bay teaduslinnakus külastas president kvantitatiivse biomeditsiini uurimiskeskust (QB3). Keskuse juht dr Douglas Crawford tutvustas teadustööd, mis võimaldab näiteks vähihaigete ravimisel 48 tunniga välja selgitada, kas alustatud ravi on juba andnud tulemusi.

President Rüütel, kes teadlase ja kunagise kõrgkooli rektorina on ka ise põhjalikult tegelenud biotehnoloogia-alase uurimistöö arendamisega, ütles, et Eesti teadlaskonna sellealane tugev potentsiaal võimaldab kindlasti edendada vastastikku kasulikku koostööd.

Visiidi viimasel tööpäeval oli president Stanfordi ülikoolis, kus kohtus endise USA kaitseministri dr William Perry’ga ja esines kõnega Stanfordi ülikooli rahvusvahelise julgeoleku ja koostöö keskuses.

Stanfordis asuvas president Hooveri instituudis tutvus president Eestit puudutavate dokumentide arhiiviga. Seal leiduvad dokumendid Eesti delegatsiooni tegevusest Pariisi rahukonverentsil ja suursaadik K. R. Pusta isiklikust arhiivist, samuti USA toiduabi korraldamisest vene emigrantide lastele Eestis pärast Esimest maailmasõda. Hooveri instituut on kogunud ka materjale liivlaste rahvuslikust ärkamisliikumisest ja helilinte Raadio Vaba Euroopa eestikeelsete saadetega.

Visiidi tulemustest kõneldes ütles Eero Raun, et loodetavasti veel sel suvel külastavad Eestit nii Stanfordi ülikooli julgeolekupoliitika helgemad pead kui ka mõni Silicon Valley’ga seotud investor, kellele Eesti pakub huvi.

Allikas: Eesti Vabariigi Presidendi kodulehekülg

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)