Esileht » Uudis » Esileht »

Äratus tuleb jumalasõna kuulutamise läbi

16.06.2004 | | Rubriik: Esileht

Nõnda nagu maapõu ei tee midagi enamat, kui laseb viljateral endasse tulla ja hoiab seda enda sees, nii võiks ka inimene toimida, lastes jumalasõnal tulla endasse. Samas pole tarvis rohkemat, kui seda lihtsalt hoida enda sees. Väliselt ei toimu midagi, ent tulemus on suurepärane.
Sellise sõnumiga pöördus oma kuulajate poole vastne teoloogiadoktor Randar Tasmuth, juhatades sel moel pühapäeval sisse Tapa Jakobi kirikus toimuva evangeelse äratusnädala. Avamisel laulis Tapalt pärit tenor Mart Kroon, keda orelil saatis omaaegne Tallinna Jaani koguduse organist Henn Eerik.
Külalised tulevad sõna ja muusikaga
Seekordse äratusnädala teemaks on «Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu jalgteel!» (Psalm 119:105). Kõigi külalisõpetajate jutlust raamib ühine suund, milleks on Jeesuse tähendamissõna Külvajast. Tapa Jakobi koguduse õpetaja Algur Kaerma ütles, et äratusnädala jutluste suund valiti mõeldes koguduse endistele õpetajatele Jaan Gnadenteichile ja August Koblale – mõlema sünnist möödub tänavu 100 aastat.
Seda, mitmendat korda ajaloos Tapal äratusnädalat korraldatakse, ei osanud Algur Kaerma öelda; aga on teada, et õpetaja August Kobla korraldas neid omal ajal mitu korda. Taasiseseisvunud Eestis korraldatakse äratusnädalat teist korda, esimene kord oli ülemöödunud aastal, kui tähistati Jakobi kiriku ehitamise 70. aastapäeva. Siis kõnelesid erinevate konfessioonide vaimulikud, kes tõid endaga kaasa sõnumi oma kodukogudusest.
Tänavune äratusnädal on orienteeritud naabritele. Kogudusse on jutlustama kutsutud naaberkoguduste vaimulikke Järva praostkonnast ja Kadrina kogudusest Viru praostkonnast. Muusikalist sõnumit lisavad naaberkoguduste organistid.
Viimase õhtu võidmine
Äratusnädala viimasel õhtul on oodata külla sõpru Soome misjoniseltsist Rauhan Sana. Delegatsiooni kuulub mitu psühholoogiaprofessorit, kellest üks ka õhtul kõneleb. Eriliseks osaks on hetk, mil kõiki kirikulisi kutsutakse altari juurde pühale õliga võidmisele. Õpetaja Kaerma ütles, et ülemöödunud aastal, mil õliga võidmist prooviti esmakordselt, võtsid inimesed selle hästi vastu. Ta loodab, et ka sedakorda läheb nii ja püha toiminguga õnnestub anda üritusele eriline vaimne tähendus.
Tapa kiriku äratusnädalast on kõneldud kui äratusnädalast ja kui kuulutusnädalast. Mis see siis õieti on? Algur Kaermal on selle kohta hea selgitus: eks äratus tule ikka jumalasõna kuulutusest ja kui ta sealt tuleb, siis on see väga hea, siis oleme äratatud. Ja kui oleme ärkvel, siis saame ise kuulutada teistele.
Lehe ilmumishetkeks on äratusnädalast toimumata veel kolm õhtut ja neile oodatakse ja kutsutakse kõiki huvilisi. Eks mingem siis, kui pole veel jõudnud, ja ärgakem, kui oleme veel unes, et võiksime ärksana kuulutada teistelegi.
Meeli Pärtelpoeg

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)