Esileht » Uudis » Esileht »

Anglikaani kiriku vaimulikud külastasid Eestit

01.02.2012 | | Rubriik: Esileht, Kirikuelu

Märterpastor A. E. Vooremaa ja teiste massimõrva ohvrite mälestusmärgi juures pidasid lühikese palvehetke Tartu Maarja koguduse õpetaja Peeter Paenurm (vasakult) piiskop James ja lord Carlisle. Mari Paenurm

Roostal peetud EELK vaimulike konverentsil osales ka hulk anglikaani kiriku vaimulikke eesotsas Rochesteri piiskopi James Henry Langstaffiga.

Eesti Evangeelset Luterlikku Kirikut ja anglikaani kiriku Rochesteri piiskopkonda seob Porvoo deklaratsiooni raames sõlmitud ühiste huvide protokoll koostöö arendamisest kahe kiriku vahel.
Lisaks piiskop Jamesile osales siinsel iga-aastasel kokkusaamisel veel hulk teisi vaimulikke, teiste hulgas ka inglise kiriku Euroopa sufragaanpiiskop David Hamid. Piiskopid ütlesid oma tervitused, avaldasid tänu võimaluse eest taolisel esinduslikul kogul osaleda ning tutvustasid oma piiskopkondade tööd.
Piiskop James ütles Eesti Kirikule, et tal on hea meel Eestit külastada ning näha tema jaoks olulisi paiku ja saada kokku inimestega, kes siin igapäevast kirikutööd teevad.
James Henry Langstaff pühitseti Rochesteri piiskopiks 2010. aasta 11. detsembril. Ta on õppinud Oxfordis, esmalt filosoofiat, politoloogiat ja majandust ning seejärel teoloogiat. Langstaff ordineeriti vaimulikuks 1982. aastal, on teeninud erinevaid kogudusi, olnud üldkiriklikult tegev ning oli aastatel 2004–2010 piiskopiks Lynnis.
Oma veidi rohkem kui aastase ametiaja jooksul on piiskop James jõudnud külastada kõiki piiskopkonna 215 kogudust ning kokku kutsunud piiskopkonna vaimulikud ja kiriku töötegijad, et panna kokku lähema viie aasta tegevuskava.
Piiskop James tutvus ka Tallinna kirikutega ning kohtus EELK peapiiskopi Andres Põderiga, et arutada ühiseid koostööplaane. Ühe olulisema punktina selles näeb Ro­chesteri piiskop üliõpilaste vahetust ning (tulevaste) vaimulike vastastikku omandatud praktikakogemusi.
Piiskop väisas ka Tartut, osales hommikupalvusel Maar­ja kirikus ning kohtus koguduse töötegijatega, külastas 1941. aasta massimõrva ohvrite mälestusmärki, mis jäädvustab ka omaaegse Maar­ja koguduse vaimuliku, märterpastor Aksel Erich Vooremaa mälestuse. Vooremaa mälestus on jäädvustatud ka Rochesteri katedraalis.
Ka külastas piiskop Tartu Jaani kirikut ja kohtus Tartu ülikooli usuteaduskonna dekaani Riho Altnurmega ning osales lord Carlisle’i pakutud lõunasöögil.
Mõned päevad varem viibisid Tartus Rochesteri Eesti koostöörühma koordinaator kanoonik David Kitley ning Chathami koguduse preester Alan Smith.
Peale EELK on Rochesteri piiskopkonnal sõprussuhted kirikutega Aafrikas Zimbabwes ja Tansaanias, kus toimub elav evangelisatsioon ning toetatakse laste haridust ja koolide rajamist. Eestis areneb koguduste palveosadus, infovahetus ning ka vastastikused kogemustevahetused ja külaskäigud.
Mari Paenurm

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)