Esileht » Uudis » Esileht »

Ajakirjanike õpetaja läks erru

25.11.2009 | | Rubriik: Esileht, Uudised


Sulev Uusi kaasas Eesti Kiriku kolleegiumi toonane lehe peatoimetaja Kadri Ugur, tema praegune kolleeg. Foto:  Sirje SemmAjakirjandusõppejõud Sulev Uus (74) on olnud kõige pikema staažiga Eesti Kiriku kolleegiumi liige.
Läinud nädalal saadeti Tartu ülikooli lugupeetud õppejõud kolleegide ja ajakirjandusosakonna vilistlaste poolt pensionile. Ligi pool sajandit ajakirjanikke õpetanud mehe kohta ütles Marju Lauristin naerdes: «Ta on olnud kõigi meie õpetaja, ka minu.»
Sulev Uus kõneles kohaletulnutele «juttu nooremast kiviajast» – just nii kauge tundub 50 aasta pikkune tööaeg ajakirjanduses noortele. Ajakirjaniku ameti kiituseks tõi ta välja mõne olulise aspekti: kohtumised väga erinevate elualade inimestega, elu uudiste keskel, sõidud ja käigud kõrgustesse ja kaugustesse. 20 aastat oli ta Edasi, hilisema Postimehe teenistuses, pikka aega asetoimetajana; ülikooli palgal viimased 27 aastat.  
Edasi-aega meenutades märkis Sulev Uus tõelist loomingulist puhangut 1960ndate lõpust, kus sotsioloogilistele uuringutele tuginedes püüti lehte teha lugejate soovide järgi, mitte Moskva juhtnööride kohaselt. Selles töös kõige raskem oli võõra vaimu ja võimuga leppimine ning kompromisside tegemine.
Õppejõuna on Sulev Uus olnud nõudlik, kuid sooja südamega muhe kaaslane.

Sirje Semm

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)