Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon minevikust »

Aeg oli mälestada Heinola Vaasat

02.10.2013 | | Rubriik: Persoon minevikust

27. septembril möödus 95 aastat Helme koguduse koorijuhi-organisti Heinola Vaasa sünnist.

Heinola Vaasa (snd Tamm) sündis Tartus ja õppis oma sünnilinna ülikoolis õigusteadust. Neiuna oli Heinola Vaasa korporatsiooni Filiae Patriae liige. Samal ajal õppis Tartu ülikoolis usuteadust Põlvamaa noormees Valter Vaasa. Noorte teed ristusid nõnda, et 1. märtsil 1941 andsid nad abielutõotuse. See tähendas armastuse algust ja ka õnne algust, ehkki samal ajal algas meie rahva ajaloo keerukas periood.
Abielu tõttu tulevase pastoriga ei võimaldatud Heinola Vaasal lõpetada õigusteaduskonda. 1940ndatel töötas ta Põlvas saksa ja inglise keele ning ajaloo õpetajana. 1948. a tuli Valter Vaasa Helme koguduse õpetajaks, Heinola sai Helme maile tulla pisut hiljem. Siin proovis ta Tõrva haiglas registraatori kohta pidada. Kuid nii õpetajaamet Põlvas kui ka haiglatöötaja koht Tõrvas leiti pastori abikaasale olevat lubamatud.
1959. a suri Helme koguduse senine organist-koorijuht Aadu Laansoo. Helme koguduse juhatus otsustas tööle võtta Heinola Vaasa, saates ta ühtaegu õppima konsistooriumi juures asuvasse muusikaosakonda. Helme ja Taagepera kogudusi teenis Heinola Vaasa organistina 1959.–1995. a. Helmes juhatas ta ka kirikukoori umbes 1990. aastani.
Heinola Vaasa pühendus Helme koguduse teenimisele. Tema kohta on öeldud, et ta mingil juhul ei jäänud oma pastorist abikaasa varju, vaid oli nagu ilus raam oma mehe elutööle ja pildile.
Heinola Vaasa võttis oma hoolde koguduse raamatupidaja ja kantseleiametniku ülesanded, hoides korras kassapidamist ja dokumentatsiooni, seda kohe alates Helmesse tulekust. Tema hoidis korras ka pastori kodu, mida ümbritsesid alati kaunid lillepeenrad, uhked roosid.
See kodu oli aina avatud külalistele. Mäletame perekond Vaasade lahkeid vastuvõtte, kus tunti südamlikku huvi sõprade ja koguduseliikmete käekäigu vastu, pakuti armsaid nõuandeid, lausuti toetavaid häid soove. Koduse majapidamise korraldamisekski tegi just Heinola Vaasa sageli tarku ja kindlaid otsuseid.
1950–1962 elasid Heinola ja Valter Vaasa kogu perega Helme kirikus, endises vennastekoguduse palvemajas. Siinsamas toimusid pühapäeviti jumalateenistused, üks osa majast oli õpetaja perekonna korter. Hoonet ümbritsev aed kasvatas perele köögivilja ning lilli. Õunapuud andsid oma vilja ning mesilased mett.
1963. aastaks valmis Tõrva kesklinnas vaiksel Männiku tänaval Vaasade individuaal­elamu. Nüüd koliti kõik perele vajalik siia ümber, samuti toimus siin Vaasade igapäevane vastuvõtt.
Heinola Vaasa oli pereema. Ta kasvatas üles poja Ivar-Olavi ning tütre Marianne, kellest omakorda on võrsunud järeltulijate perekonnad.
Mäletame Heinola Vaasat kui südamlikku, lihtsat ja loomulikku sõpra, keda ühtaegu igal ajastul tunti proua Vaasana.
Heinola Vaasa suri 24. septembril viis aastat tagasi ja sängitati Helme kalmistule täpselt tema 90. sünniaastapäeval ehk 27. septembril 2008.
Arvo Lasting

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)