Esileht » Online » Online artiklid »

Abipraost Valdeko Kangro – 95

17.08.2011 | | Rubriik: Online artiklid

Juubilari pikad eluaastad on olnud vägagi sisukad ja värviküllased. Nende aastate kestel on tee viinud teda Eestist üle Rootsi Ühendriikidesse ja Kanada läänerannikule. Valdeko Kangrole on lähedased nii Jumalasõna kui muusika. Kes oskakski esitada viiulil klassikalisi viise ja tunneks ka Piibli detaile nii täpselt kui tema?
Peale elu keerdkäike on Valdeko ka üks vähestest, kes kandis EV sõjaväe mundrit juba enne Teist Maailmasõda.

Huvi nii muusika kui usuteaduse vastu peegeldus sihist – lõpetada Tartu Kõrgem Muusikakool juba 21 aastaselt, samaaegselt õppides usuteadust Tartu Ülikoolis. Järgnes koolitus Tallinna Konservatooriumis, mille ta lõpetas 1944. aastal olles ka Riigi Ringhäälingu sümfooniaorkestris viiulimängija.
Kui lähenes Teise Maailmasõja lõpp, oli 1944. a. sügisel ees teekond kas Rootsi või Saksamaale. Valdekol õnnestus maanduda Rootsis, kust teekond viis edasi Ühendriikidesse, kus ta 1951. aastal lõpetas Andover-Newtoni Usuteadusliku ülikooli akadeemilise kraadiga.
Muusikahuvi ja teadmine viisid teda ka St. Paul, MN Bethel College’isse keelpillide instruktori toolile ja 1954. aastal Northeastern Bible Institute muusikaosakonna juhatajaks Pennsylvanias.
Järgnevatel aastatel teenis ta nii Vancouveri Eesti Ühendatud Kogudust kui ka Toronto Evangeelset Kogudust. Pikem õpetajaamet tuli 1968. aastal kui Valdeko Kangrost sai New Yorgi Pauluse Koguduse abiõpetaja ja samaaegselt ka New Yorgi Eesti Naiskoori dirigent. Aga juubilar leidis veelgi aega osaleda Huntington Sümfoonia kontsertmeisterina Long Islandil.
Eesti rahvakiriku tavade kohaselt ordineeriti Valdeko 12. novembril 1972. a. Stockholmis EELK USA 1. Praostkonna vikaarõpetajaks. EELK Connecticuti Kogudus valis Valdeko Kangro oma õpetajaks alates 1. jaanuarist 1973.
Usulises töös on juubilari teenistuste piirid uskumatult laialdased, ulatudes üle suurte kauguste Floridast Connecticutini ja varasematel aastatel Vancouverist Torontoni. Alles mõne aasta eest sõitis ta neid pikki maid autoga, nüüd aga rohkem "taeva kaudu". See peegeldub ka lisatud ülesvõttest lennujaamas – jälle teel! Eesti ühiskonda teenima.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)