Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Abielu vajab kiriku tuge

/ Autor: / Rubriik: Arvamus / Number:  /

Viimase kuu olen pühendanud abielule, aga mitte ainult enda omale, vaid Eesti esimese abielukonverentsi korraldamisele. 29. märtsil toimus Tallinnas kristlik abielufestival «Kahekesi koos». Selle korraldajaks oli Eesti Evangeelse Alliansi abielutoimkond, keda toetas ka Eesti Kirikute Nõukogu.
Pereelus on tähtis leida aega laste jaoks, kuid veel tähtsam on leida aega abikaasa jaoks. Abielufestivalil jagasid Karmen ja Meelis Maikalu sama mõtet oma vanema lapse sõnadega, mida ta oli nooremale öelnud: «Kui emme ja issi saavad kahekesi reisil käia, siis on meil kõigil parem.» Laste kodu on vanemate paarisuhe – turvalise suhte aluseks on abielu.
Miks on Eestis abielu niivõrd ebapopulaarne ja seda on nii lihtne lahutada? Igas abielus tekivad kriisid ja konfliktid, mida saab tihti lahendada omavahel suheldes ja inimesena kasvades. Kristlik pereterapeut Rebecca Sears ütles konverentsil, et 90% paarisuhtes esinevatest probleemidest on seotud inimese enda mureküsimustega. Need võivad olla lapsepõlves saadud hingehaavad, täitmata vajadused ja valed ootused. Üksteise kuulamine, ehe dialoog ja selle kaudu üksteise mõistmine annab võimaluse käsitleda raskeid teemasid. Saatan kiusab ja inimene on ilma toeta nõder.
EELK kodulehel on kirjas: «Abielu on Jumala kingitus ja seega alati ka usu ja usalduse küsimus. Usaldada tuleb teineteist, sest abielu on mõistuse, tunnete ja tahte terviklik ümberkujundamine osaduses teisega. Usaldada tuleb Jumalat, sest abielu on Jumala tahte teostamine peresuhetes.» Aga usaldus kasvab pühendumise, tegude ja sõnade kaudu. Abielu on suurepärane võimalus kasvada kristlasena, ligimesena ja näha ennast patusena.
Abieluteemaline märts lõppes konverentsiga «Miks Eesti naine ei sünnita?». Nii ministrid Urve Palo ja Urmas Kruuse kui ka Harju maavanem Ülle Rajasalu rõhutasid oma sõnavõtus abielu kui turvalise, pühendunud ja võrdse paarisuhte tähendust sündivuse suurenemisel. Öeldi, et naine vajab turvatunnet.
Turvatunnet vajab ka mees, talle on oluline, et teda väärtustatakse. Mees peab kogema naise tunnustust ja naisele on oluline tunda end armastatuna. Kirjas on: mees pühitsegu oma naist teda armastades ja naine vastavalt austagu oma meest (Ef 5:25–33).
Kuidas saab kirik toetada abielu? Vastus on minu jaoks lihtne: järgnedes Jumala sõnale ja Kristuse eeskujule. Jee­sus julges astuda igasse majja ja kuulata perede muresid ning palvetada inimeste tervenemise eest. Ka EELK vaimulik on oodatud iga pere juurde – kuulama, õpetama, olema perekap­lan. Koguduseliikmedki saavad olla üksteisele toeks.
Ükski laulatatud abielu ei jää püsima Jumalata, aga inimesele on antud vabadus ja mõistus. Kiriku hoolde on usaldatud palju paare ja peresid, kes vajavad armu puudutust, lepitust ja kodurahu. Ühiskond loodab kiriku peale, et keegi seisaks abielu eest ja looks turvalise keskkonna. Ärgem jätkem paare enne ega pärast laulatust üksi. Kirik on kutsutud siia maailma, kirik olemegi meie, Jumala perekond ja Kristuse ihu maa peal.

Ruotsala,Pia  2013

 

 

 

 

Pia Ruotsala,
EELK peretöö koordinaator