Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Aastad ja ajastud mööduvad kiiresti

12.11.2008 | | Rubriik: Uudised

Isadepäeval mälestati Heimtali kirikus jumalateenistusega õpetaja Elmar Pähna, kelle sünnist möödub 18. novembril sada aastat.

Väikeses Heimtali kirikus Kanepi ja Võru vahel toimuvad jumalateenistused kord kuus. Oli südamlik istuda sealse koguduse hulgas ja laulda hingedeajal Jumala kiituseks ja lahkunute mälestuseks, pealegi veel isadepäeval. «Siis peab mu hing Sind kiitma lauluga «Suur oled Sa, suur oled Sa!»» laulis kogudus koos Urvaste koguduse naiskooriga – ja lauljate hingeaur soojendas sügiseselt külma kirikut.
Õpetaja Üllar Salumets meenutas Urvaste kogudust enne Teist maailmasõda ja sõja ajal teeninud hingekarjast Elmar Pähna ja luges tänastele kuulajatele tema jutluse «Loodus on Jumala püha raamat» Taaveti laulu tekstile (Ps 8:4–6).
Kirikupingis istusid ka praegu Võrumaal elavad Elmar Pähna lesk Aino Pähn ja poeg Hillar, kes on jumalateenistustel hakanud käima 2002. aasta suvel pühitsetud väikeses Heimtali kirikus ja palusid mälestusteenistuse pidada siinses pühakojas.
Õpetaja Salumets toonitas 1944. aastal kodumaalt võõrsile rännanud Elmar Pähna ja tema perekonna igatsust kodumaa järele ja ustavust Jumala teenimisel. Armulauda jagas õpetaja sel päeval pika ja raske põgenemisteekonna läbi teinud ning üle poole sajandi kaugel võõrsil hoitud Urvaste koguduse armulauariistadega.
Laulu «Kodunurm armsaim» laulis Urvaste koguduse organist Erma Kallasse, selle sõnade autor on Elmar ja Aino Pähna tütar Hele-Malle. Oma esimest õpetajat vaimulikuteel oli mälestama tulnud ka teoloogiadoktor, kaitsejõudude peastaabi nõunik kolonel Tõnis Nõmmik, kes oma esimese jumalateenistuse pidas Ameerikas Buffalo koguduses Elmar Pähna käe all.
«Elmar Pähn on minu mällu jäänud kui eeskujulik õpetaja. Tema kohta käivad täiel määral sõnad, et ta on olnud hea ja ustav sulane,» tunnustas Nõmmik oma mentorit.
Aeg möödub, aga häid ja ustavaid inimesi ei unustata, võisin kogeda isadepäeval Heimtalis, kui paar koguduseliiget mäletas veel endisaegset jumalasulast.

Rita Puidet

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)