Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

90 aastat Paju lahingust

27.01.2009 | | Rubriik: Kultuurielu

Aastal 1994 püstitati Paju lahingu mälestussammas. Foto: Internet

Eesti Vabadussõja ajal peeti 31. jaanuaril 1919. a Valga vabastamise käigus Eesti ja Punaarmee väeosade vahel lahing Paju mõisa all.

Paju mõis asub Valgast 7,5 kilomeetri kaugusel põhja pool Tartu maantee ja raudtee vahel, lagedate väljade keskel kõrgendikul. See oli viimane soodne vastupanupositsioon enne Valgat. Pealetung algas 30. jaanuari hommikul kell 7. Julius Kuperjanovi partisanid vallutasid Paju mõisa koos Tõlliste hobupostijaamaga.

Samal õhtul asusid enamlased rünnakule. Siia oli koondatud kahe läti kütipolgu ja ühe vene polgu osad, lisaks soomusrong ja soomusauto. Paju mõis oli Punaarmee viimane kaitsepositsioon Valga all. Seda kaitses 1200 läti punast kütti Emīls Vītolsi juhtimisel. Punaarmeel oli seal 32 kuulipildujat, 4 suurtükki ja soomusrong.

Eesti poolel oli 683 meest (partisanide pataljon leitnant Julius Kuperjanovi juhtimisel ja Soome vabatahtlikud). Neil oli 22 kuulipildujat ja 6 suurtükki. Eesti väed ründasid mõisa. Päeva jooksul tõrjuti kõik rünnakud tagasi. Hämariku ajal tungisid Eesti väeosad mõisa ning vallutasid selle. Paju mõis puhastati vaenlastest tääkide ja püssipäradega käsitsivõitluse käigus.

Lahing oli üks Vabadussõja verisemaid ja ohvriterikkamaid, seal sai surmavalt haavata Julius Kuperjanov. Kogu Vabadussõjas kaotas Eesti rahvavägi veidi üle 5% meeskonnast, Paju väljadel langes rivist välja 74 meest ehk ligi 25% isikkoosseisust.

Paju lahingu järel oli tee Valka vaba. 1. veebruaril marssisid partisanid ja soomlased linna lahinguteta. Tähtis raudtee sõlmpunkt oli vabastatud. Lahingutegevus viidi Eestist välja.

Valga Jaani kiriku seinal olevast mälestustahvlist Paju lahingus langenud soomlastele on lugeda Erich Talve meenutustest 2008. a 13. augusti Eesti Kirikus.

EK

Paju lahingu 90. aastapäeva ürituste kava

31. jaanuaril toimuvad Valga linnas ja Tõlliste vallas Paju lahingu 90. aastapäeva üritused.
9.30 Pidustuste avamine Põhja Poegade mälestustahvli ees Jaani kiriku juures (kõneleb õp Heino Nurk).
10.00 Sõit Tõlliste valda Paju monumendi juurde.
11.00 Aastapäevaüritused Paju lahingu monumendi juures, ettekande peab president Toomas Hendrik Ilves, välijumalateenistus (Kaitseliidu Valgamaa maleva kaplan Ivo Pill ja Valga koguduse õpetaja Heino Nurk).
12.20 Näidislahing.
13.20 Langenute mälestus­tseremoonia Põhja Poegade mälestuskivi juures Paju mõisa pargis.
14.00 Üritused Paju mõisa pargis: mängib muusika, on avatud näitus, jagatakse sõdurisuppi.
15.30 Valga kultuuri- ja huvialakeskuses dokfilm «Leitnant Julius Kuperjanovi rääkimata lugu».
17.00 Esineb Eesti Kaitseväe orkester.

Valga maavalitsus ja Tõlliste vald kutsuvad kõiki aastapäeva üritustest osa võtma.

Allikas: Valga maavalitsus 

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)