Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

8.12 Haljala kirikut ehib uhke ökojõulupuu

08.12.2007 | | Rubriik: Online artiklid

Haljala kirikut kaunistab üks ja sama jõulukuusk teist aastat järjest. Ainult selle erinevusega, et mullu oli puu kahar ja küünaldega, tänavu aga okasteta, see-eest ehivad teda kohalike koolilaste tehtud kirevad ehted.

“Eelmise aasta jõulude ajal olin kirikus ja imetlesin, kui ilus, tohutult suur ja käbisid täis kuusk seal seisis. Pärast teenistust kirikuõpetajaga vesteldes tuli jõulupuu jutuks ja õpetaja teatas, et see käbidega kuusk jääb alles – nii et üks mõtles ja teine ütles mõtte välja,” rääkis Haljala gümnaasiumi kunstiõpetuse õpetaja ja õppealajuhataja Inge Laiv.

Lahases jõulupuu

“Jõulude ajal ei ole mõtet võtta metsast kõige ilusamaid kuuski iga kahe tunni järel. Ja ega selleks ei pea metsa maha võtma, et kirikut või mis tahes muud paika kaunistada. Eelmise aasta 6. jaanuaril nägin jõulupuude põletamist, isegi hõbekuusk oli teiste seas. Minu meelest võtavad inimesed arutult kuuski maha,” arutles Haljala koguduse õpetaja Margit Nirgi.

Kuigi nii mõnelegi tundus mõte jõulupuu säilitamisest kummaline, tassiti kuusk tõllakuuri järgmisi pühi ootama, ning kahe nädala eest toodi ta sealt välja.

Kitsastes oludes oli puu aasta jooksul küll murdunud, kuid abivalmis töömehed, kes Haljala kiriku katust parasjagu paigaldasid, tõttasid appi tulevast ökojõulupuud renoveerima ning panid ta “lahasesse”.

Teine võimalus

“Kool tuleb edumeelsete kirikuasjadega ikka kaasa,” ütles Inge Laiv, kes oli ökojõulupuu sünni juures koolipoolseks initsiaatoriks ja juhendas esimese kuni üheksanda klassi lapsi ehete meisterdamisel. Siis arutatigi asja säästva arengu projekti raames.

Kõik õpilased käisid klasside kaupa kuusele ka ehteid külge riputamas, laulsid kirikuõpetaja Margit Nirgi orelimängu saatel jõululaule ning said esitada küsimusi.

Tunti huvi, kui kallis on orel, miks ta selline välja näeb ja kuidas õhk orelisse saab, kas kirikumüüride sisse on kedagi maetud, kas siin kummitab, kuidas oli kirikus sõja ajal või millal püstitati esimene jõulupuu.

Üks ja ainus

“Üheksanda klassi õpilased pisut provotseerisid, tekitades arutelu selle üle, mis tunne võiks olla nii kevade, suve kui sügise tõllakuuris üle elanud kuusel. Aga leiti, et tegime puule heateo teda sel aastal uuesti välja tuues ja kaunistades, ta on ikkagi olemas,” rääkis Inge Laiv.

Kui esimese klassi lastelt küsiti, kas neile selline jõulupuu meeldib, hüüdsid nad kooris vaimustunult “jaa!”, kuid vastates küsimusele, kas see ka nende vanematele meeldida võiks, olid nad kahtlevad.

Esialgu oli mullune jõulukuusk mõeldud alternatiivse jõulupuuna, kuid kirikuõpetaja Margit Nirgi otsustas, et saagu sellest puust, millele justkui uus võimalus ja elu antud, siiski üks ja ainus tänavune jõulupuu.

Valla poolt kirikule saadetud hiljuti metsast toodud kuusk kaunistabki nii kiriku asemel tänavu hoopis Haljala rahvamaja.

Virumaa Teataja, 8. detsembril 2007

 

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)