Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

8.09 Puhja vald tähistab Käsu Hansu nutulaulu 300. aastapäeva

08.09.2008 | | Rubriik: Online artiklid

Sel sügisel möödub 300 aastat teadaolevalt esimese eestikeelse luuletuse “Oh, ma vaene Tarto liin!” sünnist. Puhja vallavalitsus, kogudus ja seltsimaja tähistavad seda 13. septembril kontsertaktusega.

Puhja vald ootab ajaloo- ja luulehuvilisi Käsu Hansu nutulaulu 300. aastapäeva tähistamisele Puhja kirikus 13. septembril algusega kell 12.00. Esineb Puhja ja Rannu koguduse lauluansambel “Dionysius”, avasõnad lausub Puhja kiriku diakon Tiit Kuusemaa. Kirjandusloolise ettekande teeb Peeter Olesk ning seejärel kannavad erinevate põlvkondade puhjalased luuletuse “Oh, ma vaene Tarto liin!” ühiselt ette.

Järgneb kontsert, kus esinevad Kadri Hunt ja “Weekend Trio” Tallinnast.

Sündmusest jääb igale osalejale mälestuseks trükis, mille valmimist toetas Eesti Kultuurkapitali Tartumaa ekspertgrupp.

Puhja Seltsimajas saab vaadata Andrus Sepa amatöörfilmi “20 aastat Vabadussamba taasavamisest Puhja pargis (20.08.1988), Käsu Hansu ja Adrian Virginiuse mälestuskivi avamisest (03.08.1988) Puhja kiriku juures” ning fotonäitust “Puhja vald – killuke Eestimaast”.

Käsu Hans oli 18. sajandi algul Puhja köster ja õpetaja ning juhuluuletaja. 1708 kirjutas ta Tartule Põhjasõjas Vene vägede läbi sündinud kannatustest 32-salmilise lõunaeestikeelse kaebelaulu “Oh! ma waene Tardo Liin…”, mis levis esmalt rahvasuus; varaseim üleskirjutus on aastast 1714.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)