Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

8.06 Ristja Johannese kiriku orel vajab remonti

08.06.2007 | | Rubriik: Online artiklid

Järva–Jaani kiriku orel ootab heldete annetajate abi, et muusikariista korda teha.

Järva–Jaani koguduse õpetaja Katrin–Helena Melder ütles, et vajaminevast 349 580 kroonist on üksikisikute ja ettevõtete annetustega kogunenud 180 000 krooni, millest ühe kolmandikuga toetas oreli remonti ka kohalik omavalitsus.

Praegu kogunenud raha eest on tööd kohe algamas. Orel vajab registrite ennistust, intoneerimist ja valmistamist ning lõõtsade parandust, ventilaatori paigaldust helisummutuskasti ning mängu – ja registritraktuuri ennistust.

Melder loodab, et pärast kapitaalremonti saab orelit kasutada ka kontsertorelina.

Orelimeister Olev Kents on esitanud kogudusele küll kalkulatsiooni 349 580 krooni, kuid summa võib suureneda. «Eks inflatsioon tee oma töö ja kui raha kogumine pikale venib, on maksumus ka suurem,» selgitas Melder.

Melderi meelest võiksid tööd lõppeda paari–kolme aastaga. «Oreli remont ja selle säilitamine on meie põlvkonna vastutus, kunstivara ja –väärtus, et seda järgnevatele põlvedele edasi anda,» lisas ta.

Järgmise nädala reedel esineb Järva–Jaani kirikus vanamuusikaansambel Tallinn Baroque, mille piletitulu läheb samuti oreli remondi fondi. Pileteid hinnaga 50 – 500 krooni saab osta kogudusest.

Annetusi saab teha ka EELK Järva–Jaani koguduse kontole SEB Ühispangas 10702010401000 märksõnaga «Orel».

Järva–Jaani kiriku orel

Ehitusaastat pole teada. Ehitaja oli kas G. Terkmann või G. Normann. Ühtedel andmetel ehitas 14 registri ja kahe manuaaliga oreli Gustav Normann 20. sajandi algul, teistel andmetel aastal 1887.

Hugo Lepnurm on 1970. aastal oma märkmetesse oreli kohta kirjutanud, et esimese manuaali tuulepõhjal on pliiatsiga kirjas «Gestimt in September 1907 orgelbaumeister A. A. Terkmann» (August Terkmann oli Gustav Terkmanni poeg – toim).

Meister Tantoni ajast on oreli prospekt aastast 1845. Kui arvestada Järva–Madise oreli ehitajat, võib märkidagi ehitajaks Normann/Terkmanni.

1999. aastal tegi suurema remondi Olev Kents. 2006. aastal tegi Kents ühe järgu remondist, mida rahastas Järva–Jaani vallavalitsus. Remont jätkub osade kaupa, kui leitakse rahastusvõimalusi.

Järva Teataja, 7. juunil 2007

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)