Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

8.05 In memoriam – Helmuth Kasesalu

08.05.2007 | | Rubriik: Online artiklid

 

Helmuth Kasesalu

 

15. juuni 1929- 2. mai 2007

 

Mõni päev tagasi saabus teade, et Helmuth Kasesalu on kutsutud 2. mail ajast igavikku. Langetan sügava austusega pea hea kaastöölise ja sõbra mälestuseks ja palun väsinud rändurile rahulikku puhkust.

 

Helmuth Kasesalu sündis 15.juunil 1929 Harjumaal, Keila vallas, Ohtu külas. Ta omandas kõrgema hariduse mäeinseneri alal 1953 Tallinna Polütehnilises Instituudis. Oma elutöö tegi H. Kasesalu raamatute kirjastamisel. 32 aastat töötas ta riikliku kirjastuse vastutavatel kohtadel.

 

Konsistoorium  otsustas 1988 luua kirjastus- ja pressiosakonna. Mõningaid trükiseid oli antud küll ka varem välja, aga uued olud võimaldasid täita tohutut lünka, mis vaimuliku kirjanduse alal valitses.  Selleks vajasime oma ala professionaale.

 

Mäletan seda päeva, kui Helmuth Kasesalu astus uksest sisse ja pakkus oma abi kirjastustegevuse alal. Ta oli jäänud riiklikust kirjastusest pensionile aga tervis lubas töötada veel edasi. Koguduse liikmena oli ta valmis asuma tööle vaimuliku kirjanduse väljaandmisel. Just niisugust inimest oli meil tarvis, teda ootas suur tööpõld.

 

Kogudustega liitus palju uusi inimesi ja kõik vajasid vaimulikku kirjasõna. Esimeseks suureks tööks oli Uue Testamendi ja Psalmide välja andmine aastal 1989. Kavandasime seda Eesti Piibli 250. aastapäeva trükisena. Raamat sai Balti Vabariikide raamatukonkursil 1990 II ja III diplomi.

 

Auväärne hulk raamatuid ilmus Helmuth Kasesalu juhtimisel. Aastatel 1991 kuni 1999 oli Helmuth Kasesalu EELK Konsistooriumi kirjastusosakonna juhataja. Seoses tervise halvenemise ja kõrge eaga palus ta ennast töölt vabastada ning soovis veeta rohkem aega oma maakodus Ohtus. Tema pühendumust näitab lahkumise avaldusele lisatud lause, et vajaduse korral, kui Jumal tervist annab, on ta ka edaspidi valmis kirikuvalitsust abistama kirjastuse asjus.

 

Tervis aga halvenes aata aastalt. Pikk päevatöö oli tehtud. Arvukad raamatud jäävad Eesti kodudes, kirikutes ja raamatukogudes teda meenutama. Helmuth Kasesalu eluraamat on kirjutatud lõpuni.

 

Tiit Salumäe
Assessor
 

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)