Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

70 aastat kestnud exodus’e lõpp

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Paldiski karikasPaldiski koguduse armulauakarikas ja pateen (fotol) on kodus tagasi.

Pühapäeva, 2. juuni õhtul helistas Paldiski koguduse õpetajale Merle Prass-Siimule praost Jaan Tammsalu ja teatas talle omase muheda häälega: «Ma arvan, et tean, kus asub Paldiski kogudusele kuulunud armulauakarikas. Minu käes!»
Et asi oleks kindel, saatis õpetaja praostile karika joonise ja järgmisel hommikul saabus meilile kinnitus: «JAH!» 3. juuni pärastlõunaks oli 1758. a pärineva karika ja pateeni exodus lõppenud ja väärt esemed koju tagasi jõudnud.
Esimesed viited 18. sajandist pärineva tinakarika ja pateeni kohta leiduvad koguduse varade nimekirjas 1834. aastast. Need olid kasutusel juba koguduse esimeses kirikus, õigupoolest kirikuks kohandatud kroonumajas.
1943. a on karika üles joonistanud Juhan Naha ja hõõrunud paberisse meistrimärgid karika jalalt. Naha märgib, et karikas on hoiul kirikunõukogu esimehe Voldemar Jaan­bergi käes.
Edasi karika jäljed kaovad. Tõenäoliselt anti karikas koos teiste väärtesemetega 1957. a hoiule Nõmme kogudusse, kus see oli alles veel 1991. a. Kunagise nõukogu esimehe poeg Lembit Odres ja õp Voldemar Ilja koostasid 8. detsembril vastava akti.
1997. a on muinsuskaitseameti töötajad karikat näinud, kuid koguduse valdusse see ei jõudnud. Karikas tuli lugeda kadunuks, kuni Ove Sander ja J. Tammsalu selle Paldiski jaoks uuesti avastasid V. Ilja abikaasa poolt praosti hoolde antud esemete hulgas.
Karika ja pateeni autoriks on Tallinna tinavalaja Abraham Kupferschmidt (tööaastad 1758–1797). Paldiski esemed on ta valmistanud kõrgekvaliteedilisest tinasulamist, millele viitab krooni ja roosiga tempel ning ingli kujutis, mis näitab, et sulamis ei ole kasutatud pliid (ehk seatina).
Suur tänu headele ametivendadele, tänu kellele võib Paldiski kogudus tunda rõõmu väärikate esemete kojujõudmise üle.
Joel Siim