Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

7.12 Muinsuskaitsjad tõmbasid Jõhvi vallikraavi projektile kriipsu peale

07.12.2007 | | Rubriik: Online artiklid

Muinsuskaitseamet tõmbas kriipsu peale projektile, mis nägi ette Jõhvi kiriku külje all asuva vallikraavi ligitõmbavamaks muutmist koos sinna väikerajatiste ehitamisega.

"Komisjon ei pea õigeks sinna pisirajatiste ehitamist, kuna tegu on Eestis ainsa kirikut ümbritseva vallikraaviga ning seetõttu ka ainulaadse mälestisega," ütles Põhjarannikule muinsuskaitseameti kooskõlastamise komisjoni esimees Ilme Mäesalu. Tema sõnul on aga igati tervitatav ja tänuväärne vallavalitsuse soov see piirkond heakorrastada ja kuigi amet ei pea võimalikuks sinna püsirajatisi ehitada, on mõeldav ürituste korraldamise tarvis siiski ajutiste ehitiste-konstruktsioonide paigaldamine. "Ainult et igal konkreetsel juhul tuleb need asjad kooskõlastada," sõnas Mäesalu.

Vallavanem Tauno Võhmar pidas muinsuskaitseameti komisjoni eitavat otsust kahetsusväärseks. "Seda on kurb kuulda. Siis jääb sinna lihtsalt auk," ütles Võhmar, lisades, et muinsuskaitseamet oleks võinud kaaluda ka mingit kompromissivõimalust, mis oleks koos rajatiste püstitamisega vallikraavi olulised osad ning vaated säilitanud. "Ega nüüd pole muud kui see ala lihtsalt heakorrastada ja haljastada," sõnas vallavanem.

Muinsuskaitseameti Ida-Virumaa vaneminspektor Tõnis Taavet lausus, et tema komisjoni töös ei osalenud, kuid kui temalt arvamust küsiti, siis oli ta projekti osas kahtleval seisukohal. "Minu veidi rohkem kui aasta selles ametis oldud aja jooksul oli see esimene kord, kus vallikraavi on tahetud midagi ehitada," lausus ta. Taavet lisas, et mõningatel juhtudel on muinsuskaitseametil oma põhimõttelised seisukohad, millelt kompromissidele ei minda. "Ju oli see otsus ka sellest tingitud," arvas muinsuskaitseameti Ida-Virumaa esindaja.

Jõhvi vallavalitsuse tellitud projekt nägi ette, et vallikraavi ühte nurka ehitatakse madal hoone, kuhu plaaniti muuseumi, turismiinfopunkti ning avalikku käimlat. Kirikuaugu keskele oli kavandatud kohvik ning teise serva istekohtadega kontserdipaik.

Vallikraav kuulub Jõhvi kirikule ning selle pastor Peeter Kaldur on Põhjarannikule öelnud, et tema veendumuse kohaselt oleks vallikraavi atraktiivsemaks ehitamine hädavajalik, ning võrdles selle praegust seisu prügiauguga.

Muinsuskaitseamet on varem keeldunud kooskõlastamast vallikraavi meelelahutuskeskuse rajamist, kui erakapitali rahaga taheti sinna teha kõrts ja keeglisaal.

13. sajandil ehitatud Jõhvi kirikut koos selle vallikraaviga peetakse kõige tugevamini kindlustatud kaitsekirikuks Eestis ning kirik ja kaitsekraav on arhitektuurimälestisena riikliku kaitse all.

Põhjarannik, 7. detsembril 2007

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)