Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

7.08 Händeli “Messias” kõlab maakirikute toetuseks

07.08.2007 | | Rubriik: Online artiklid

Augustikuu teine nädalavahetus toob Eestimaa kahte väikesesse maakirikusse maailmamuusika: Tõstamaa Maarja kirikus ja Audru Püha Risti kirikus tuleb ettekandele Georg Friedrich Händeli oratoorium “Messias”.

Kaunis ja ülev muusika kõlab publiku rõõmuks, kuid kontsertide eesmärk on koguda annetusi lagunevate pühakodade remondiks.

Projekti algataja ja hing on Vaasa koguduste muusikajuht ja dirigent Rainer Holmgard, keda seob Pärnumaa maakogudustega pikaajaline hingesõprus.

Koos temaga tuleb Eestisse Soome-Rootsi 100 lauljaga koor, sümfooniaorkester ja solistid Susanne Westerlund, Vivian Fagerudd, Sören Lillkung ja Niall Chorell. Esitusele tulev Händeli “Messias” kõlab algsel kujul, mitte Wolfgang Amadeus Mozarti töödeldud versioonis.

Kontsertide deviis on “Händeli vaimus”, mis tähendab eelkõige heategevust. Händeli oratooriumi “Messias” esiettekanne toimus heategevuskontserdil 1742. aastal Dublinis.

“Messiase” ettekanne korraldatakse heategevuslikus korras: esinejad kannavad oma reisi-, ööbimis- ja toitlustuskulud ise, kõik korraldustööd tehakse vabatahtlikult. Samalaadset ettevõtmist on varem edukalt tehtud Soomes Lappväärtis ja Turus.

Eestis toetatakse “Messiase” kontsertidega Tõstamaa kiriku tornikiivri taastamist ja Audru kiriku oreli remonti. Tõstamaa kirik sai rängalt kahjustada 1972. aasta varingus, mille käigus hävis kiriku torn, koorirõdud ja orel. Kirikut on küll mitmes etapis taastatud, kuid entusiasmiga alanud tööd on jäänud soiku.

Audru kiriku orel on halva seisukorra tõttu vaikinud aastakümneid. Selle väikesemõõtmelise, ent suure kultuuriväärtusega muusikainstrumendi on ehitanud esimesi eesti soost orelimeistreid Georg Thal. Teadaolevalt on tegemist Thali ainsa autentsel kujul säilinud kirikuoreliga. “Messiase” kontserdiga loodetakse anda hoogu juba alanud taastamistöödele, mida teostab orelimeister Olev Kents.

Loomulikult on selliste kontsertide tulu vaid piisake merre ega kata vajadusi. Ometi on neil üritustel kanda suur roll rahva hoiakute kujundamisel. Iseenesestmõistetava saaja rolli kõrval vajab väärtustamist andja roll.

Need maakirikud, kuhu minnakse meelsasti jõuluõhtul või mõne suvetuuri tulles, on tihti väga kehvas seisukorras ja ootavad hoolitsevat kätt. See käsi ei pruugi aga alati olla kellegi teise oma, see võib olla ka minu enese ja minu sõprade käsi.

Pileti hind on mõlemal, nii Tõstamaa kui Audru kontserdil sama: 100 krooni (eelmüügist 75 ja 50 krooni). Piletid on eelmüügis Pärnu Eliisabeti kiriku kantseleis, Audru klubis ja Tõstamaa raamatukogus. Kontserdil saab teha eraldi annetust. Kontserdi kava hind on 15 krooni.

Tiina Janno, Audru kirikuõpetaja

Pärnu Postimees, 7. augustil 2007

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)