Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

7.08 Ambla kirik võib saada vaateplatvormi

07.08.2007 | | Rubriik: Online artiklid

Kesk–Eesti vanemaid pühakodasid Ambla Maarja kirik sai eelmisel aastal kirikutorni valgustuse, sel suvel tornikiiver uue värvikorra, aga edaspidi on võimalik platvormilt vaadet nautida. Ambla Maarja koguduse õpetaja Tõnu Linnasmäe ütles, et kogudus on vallavalitsusega sama meelt, et hinnaline sakraalhoone oma kunstivaradega vääriks suuremat tähelepanu.

Eelmise aasta kevadel otsustasid vallavalitsus ja kogudus valgustada pühakoja ja kalmistu koos Vabadussõja mälestussambaga ning kiriku tornikiivri üle värvida.

Tornikiiver lausa sätendab

Eelmise aasta aprillis valminud projektile Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) jaa–sõna ei andnud. Linnasmäe ütles, et projekti puudused olid väikesed ja pärast täiendusi septembri algul tuli EASilt pooldav vastus.

Projekti üldmaksumus oli 535 242 krooni. «Kui kõik tundus tööde alustamiseks valmis olevat, valmistas üllatuse Muinsuskaitseamet, kes nõudis täiendavaid kooskõlastusi valgustite ja prožektorite paigaldamisel,» lisas Linnasmäe.

Töid asus tegema osaühing Särts. «Kauaoodatud hetk jõudis kätte 12. detsembril, mil kirik, kalmistu ja mälestussammas lõid valgusvihkudes särama,» lausus Linnasmäe. «Koguduses ei mäletatagi enam, millal viimati oleks nii palju head tagasisidet olnud kui selle valgustuse puhul.»

Oskustega ehitusmehi napib

Kiriku tornikiivri puhastus– ja värvitööd lõppesid juuni algul. Linnasmäe selgitust mööda on uus värvitoon punakam, seega ka rõõmsam ning tornikiivri väljanägemine värske ja ilus. «Päikese käes tornikiiver lausa sätendab,» lisas ta.

Edasi kavatseb kogudus avada kirikutorni külastajatele. «Nooremate inimeste nõudmine selle järele on suur,» märkis Linnasmäe.

Ambla vallavanem Alari Kirt selgitas, et sügisel valmivast volikogu lisaeelarvest on kavas taotleda raha vaateplatvormi projektile. «Kui saame sügisel platvormi projekti valmis, esitame selle EASile, siis jääb üle otsust oodata,» ütles ta.

Kirdi meelest peaks vastus tulema järgmise aasta esimeses pooles. Seda, millal ehitamiseks läheb, Kirt öelda ei osanud. «Ehitusmehi, kellel on oskusi ja muinsuskaitse luba sellist tööd teha, pole just eriti palju,» põhjendas ta.

Kirt lisas optimistina, et platvorm võib valmida ehk 2009. aastaks.

Kirt märkis, et platvorm on koguduse ja vallavolikogu ühismõte. «Esialgu oli ainult kirikutorni valgustamise plaan, mis laienes ka alleele ja mälestussambale,» ütles ta. «Ühest mõttest kasvas välja teine, nii võtsime kavva ka vaateplatvormi. Ideaalis võiks tulevikus kiriku juures olla ka väike kohvik ja käsitöömüük.»

ANNETUS

Kogudus ootab abi headelt toetajatelt kiriku tornikiivri hooldus– ja värvimistööde kulude katteks. EELK Ambla Maarja koguduse erikonto Hansapangas on 1120132572.

 Järva Teataja, 7. augustil 2007

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)